closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=26

Blogi

5 najciekawszych muzeów w Warszawie


Muzea nie muszą być nudne. Rzućcie okiem na listę 5 najbardziej interesujących stołecznych muzeów. Miłego zwiedzania!

profil zofia
Wpisany przez zofia (Zofia Baldyga)
na 1 Październik 2015 22:34 CET
Odsłon: 1,979

 

Wielu podróżników omija muzea, niektórzy zapominają o nich w pogoni za bardziej ekscytującymi przygodami. Stereotypowo myślimy o muzeach jako o zakurzonych, nudnych miejscach, w których przewodnik opowiada wyuczone, oklepane historie. Najczęściej w dodatku robi to monotonnym, usypiającym głosem. Tyle tylko, że to wcale nie musi być prawda.

XXI wiek zaczął się także w muzealnictwie. I tu wkroczyła innowacja. W ostatnich latach w Warszawie powstało kilka fascynujących muzeów. Chciałabym się z Wami podzielić listą 5 stołecznych muzeów, które moim zdaniem absolutnie należy odwiedzić.

 

Muzeum Chopina

 

 Bilet wizytowy Chopina, źródło: chopin.museum

 źródło: chopin.museum

 

To miejsce w zabytkowym, fenomenalnie odnowionym Pałacu Ostrogskich na warszawskim Powiślu ucieszy nie tylko dla miłośników muzyki poważnej. Znajduje się tam ogromna kolekcja dokumentów i przedmiotów związanych z kompozytorem. Niesamowicie ciekawe są także elementy multimedialne. W całej przestrzeni muzealnej pachną fiołki, ulubione kwiaty Chopina. Przestrzeń wystawowa jest bardzo nowoczesna, dominują multimedialne prezentacje i ekrany dotykowe, bardzo interesujące jest także nowoczesne oświetlenie. Gry świateł dodają ekspozycji niepowtarzalnego klimatu. Dzięki przemyślanej konstrukcji i unowocześnionej formie nikt nie będzie się nudził podczas lekcji muzealnej o Chopinie.

 Adres: ul. Okólnik 1, otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 – 20.00

 

 Centrum Nauki Kopernik

 

Niesamowite doświadczenie dla gości w każdym wieku, także dla maluchów. Centrum Nauki Kopernik pozwala nam przenieść się do centrum świata nowoczesnej technologii i niecodziennych eksperymentów. Centrum nie jest tradycyjną przestrzenią wystawową, znajdują się tu także eksperymentalne laboratoria, gdzie można samemu pobawić się w naukowca. Warto także sprawdzić kalendarium wydarzeń, CNK często organizuje efektowne pokazy prowadzone przez prawdziwych uczonych. W placówce znajdziemy wystawę stałą i wystawy czasowe, bardzo często interaktywne,  a także robotyczny teatr i nowoczesne planetarium przypominające trochę kino IMAX. Zwiedzanie muzeum przekona każdego, że fizyka nie jest nudna i że żyjemy w fascynującym kosmosie.

 Adres: Wybrzeże  Kościuszkowskie 20otwarte  od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 18.00, a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 19.00.

 

Muzeum Neonów

 

 Muzeum Neonów, źródło: www.neonmuzeum.org

 źródło: neonmuseum.org

 

Muzeum Neonów to wyjątkowa kolekcja w skali europejskiej. Składają się na nią oryginalne polskie neony z okresu powojennego, jest ich już ponad 60, przeważnie pochodzą z lat 60. I 70., a więc z czasów PRL. Jest to jedyny taki zbiór w kraju. Weźcie ze sobą aparat fotograficzny, reklamy świetlne są niezwykle fotogeniczne. Istnieje od 2012 roku.

 Adres: Mińska 25, Soho Factory

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

 

 Z ekspozycji muzealnej, źródło: zbiory prywatne autorki wpisu

 źródło: zbiory prywatne autorki posta

 

Otwarte od 31 lipca 2004 roku. Dokumentuje historię Powstania Warszawskiego oraz zajmuje się popularyzacją wiedzy na jego temat w ramach której prowadzi m.in. warsztaty edukacyjne. Jego celem jest oddanie czci pamięci poległych powstańców oraz przekazywanie kolejnym pokoleniom wiedzy na temat tragicznych wydarzeń z 1944 roku. Wystawa poświęcona jest zarówno walce jak i życiu codziennemu Warszawiaków w trakcie powstania. Ekspozycja kierowana jest głównie do młodzieży, ale oczywiście nie tylko.

 Adres: Grzybowska 79

 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Muzeum i centrum edukacyjno-kulturalne. Dokumentuje bogate dzieje mniejszości żydowskiej na terenach Polski, ich tradycje, życie codzienne i historię.  Jego celem nie jest popularyzacja wiedzy o Holokauście, ale właśnie pozytywny wkładów społeczności żydowskiej w polską kulturę. Z wystawy dowiemy się , kim byli pierwszy żydowscy kupcy, którzy przybyli do Polski w X wieku, gdzie osiedlali się pierwsi Żydzi. Nauczymy się także wielu rzeczy o żydowskich wspólnotach na terytorium Litwy, Ukrainy, Białorusi i europejskiej części Rosji. Polin znaczy w języku hebrajskim Polska.

 Adres:  Mordechaja Anielewicza 6

 

Życzę miłego zwiedzania! Które muzeum wydaje Wam się najciekawsze?

Słowa kluczowe: muzeum, Warszawa, stolica, galeria, wystawa, atrakcje, Centrum Nauko Kopernik, Muzeum Powstania, Muzeum Żydów Polskich, POLIN, Muzeum Chopina, Chopin

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i