closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=62

Blogi

„Do it yourself”, czyli zrób to sam!


Za czasów naszych rodziców czy dziadków robienie wielu rzeczy własnoręcznie było czymś całkowicie naturalnym. Idea „zrób to sam” (DIY – „do it yourself”) nie jest więc niczym nowym. Teraz przeżywa swój renesans.

Wpisany przez ktragarz (Krzysztof Tragarz)
na 14 Październik 2015 13:23 CET
Odsłon: 1,949

Określenie „Do it yourself” powstało na gruncie kultury zachodniej. Wyrosło bezpośrednio z subkultur hippisowskich i punkowych. Odnosiło się do samodzielnego ozdabiania koszulek, malowania naszywek, produkowania płyt czy organizowania koncertów. Obecnie kojarzy się raczej z ręcznym wytwarzaniem przedmiotów codziennego użytku, ubrań czy biżuterii.

Oczywiście, nie tylko kultura zachodnia wytworzyła tego rodzaju wzorce. Możemy je zauważyć również na rodzimym gruncie. Wprawdzie nie nazywano tego w żaden szczególny sposób (gdyż zachowanie samo w sobie niczym szczególnym nie było), ale na pewno nieraz rodzice czy dziadkowie opowiadali Wam o czasach PRL. Jak wiadomo,sklepowe półki świeciły pustkami, a (pozwolę sobie teraz zacytować starszych członków mojej rodziny) „trzeba było sobie jakoś radzić„. Samemu więc szyło się czy przerabiało ubrania, tworzyło różnorakie sprzęty domowe itp. Liczyła się wyobraźnia.

Żyjemy w czasach, w których jedną z najbardziej cenionych cech jest kreatywność, a, o ironio, coraz rzadziej korzystamy z niej w codziennym życiu. Konsumpcyjna kultura „podkłada” nam wszystko pod nos – w sklepach znajdziemy dosłownie wszystko. Nie musimy nawet wychodzić z domu – wystarczy wejść na jakikolwiek portal aukcyjny czy stronę sklepu internetowego, zamówić i po paru dniach możemy cieszyć się nowymi produktami.

Nie wszystkim jednak odpowiada ten sposób życia. Wybierają więc inną drogę. Może nieco trudniejszą, może powolniejszą, ale z pewnością ciekawszą. Co więcej, wiele inspiracji można odnaleźć w Internecie. W sieci krąży mnóstwo zdjęć z instrukcjami, które z pewnością ułatwią start początkującym majsterkowiczom. Może więc warto poświęcić kilka majowych wieczorów na zrobienie czegoś samemu?Satysfakcja gwarantowana! 

Słowa kluczowe: moda, do it yourself

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i