closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=5

Blogi

Jak pisac bloga.


dobre rady pana Marcina, o tym jak profesjonalnie prowadzic blog.

profil krasnal
Wpisany przez krasnal (Tomasz Łęcki )
na 29 Listopad 2008 21:32 CET
Odsłon: 2,115
pisz jak mr proper: blogowanie profesjonalne from net to : internet wypunktowany : blog marcina jagodzińskiego by reuptake@NOSPAM.gazeta.pl
 • jeśli nie masz jaj lub twoje kompleksy są za mało rozwinięte, by z nich czerpać inspirację do prowadzenia bloga osobistego , pomyśl o tym, by brak cojones zrekompensować symulacją posiadania przerośniętego mózgu i załóż bloga profesjonalnego aka eksperckiego. bloga profesjonalnego prowadzi się naprawdę łatwo. dużo łatwiej jest też udawać wiedzę niż tupet.
 • wydaje ci się, że się na niczym nie znasz? to się poznasz. nie jesteś ekspertem w żadnej dziedzinie? to nim zostań.
 • spróbujmy najpierw zdefiniować pojęcie eksperta tak, by było ono, powiedzmy, wygodniejsze w obsłudze.
  • uważano, że ekspert to osoba, która zna się na tym, co robi. ale to przeszłość. należy implikację odwrócić. skoro coś robisz, więc widocznie jesteś właśnie w tym ekspertem. zrozum: 95% czytelników twojego bloga nie pracuje w mcdonaldsie na zmywaku, nie jest niższej rangi popychaczem biurowym w koncernie produkującym śrubki, nie zbiera psich kup na terenie zamkniętego osiedla, nie programuje w visual basicu itd itd. dla nich twój świat jest światem obcym, ciekawym i niedostępnym, a ty jesteś ekspertem w swojej dziedzinie.
  • spójrz na to od drugiej strony. kiedyś uważano, że ekspert, to ktoś kto jest mądry i w związku z tym udziela porad. i znowu, odwracamy: skoro ktoś udziela porad, to zapewne jest mądry ergo jest ekspertem. świat trochę stanął na głowie i lepiej się dostosować. nie trzeba być ekspertem by udzielać porad! ale trzeba udzielać porad, by być ekspertem.
 • musisz więc wybrać sobie dziedzinę , którą będziesz opisywał. może być ona związana z twoją pracą zawodową. oczywiście nie musisz nigdzie pracować, nawet lepiej jeśli nie pracujesz. pisanie bloga profesjonalnego to idealne zajęcie dla bezrobotnego! musisz tylko uważać, bo szybko zaczniesz dostawać oferty pracy. eksperci są w cenie.
 • jeśli nic ci nie przychodzi do głowy, zawsze jest kilka dziedzin, na których znamy się wszyscy. przebić się w nich dość trudno, właśnie z tego powodu. są to: sport, polityka, muzyka, film, reklamy telewizyjne i seks. będziesz miał konkurencję i to nie tylko wśród blogerów: na te tematy piszą również gazety. lepiej więc wybrać coś bardziej niszowego.
 • masz zupełną pustkę w miejscu, w którym powinien znajdować się mózg? pisz bloga o blogowaniu. tradycyjne media mało o tym wspominają, a skoro piszesz bloga, to znasz się na pisaniu blogów. a jeśli się nie znasz, to zacznij pisać bloga. jeśli piszesz bloga o blogowaniu, to znasz się niejako do kwadratu. i tak dalej. ideałem byłby blog na temat pisania bloga o blogowaniu i kolejne iteracje tego pomysłu.
  • jest jeszcze jedna kategoria. są tak zwane blogi motywacyjne. o ile typowy blog profesjonalny jest jednak blogiem o czymś
   • nawet jeśli tym czymś jest blogowanie
  • to blogi motywacyjne są blogami o czymkolwiek. mają za zadanie zmobilizowanie cię do dowolnej czynności. z oczywistych względów i ta tematyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem blogujących. bloga motywacyjnego również może pisać przecież każda osoba, która cokolwiek robi, chyba, że robi zbyt wiele, żeby mieć czas pisać bloga. jeśli więc kompletnie nie masz pojęcia, co w życiu robić, blog motywacyjny jest zajęciem dla ciebie. dzięki niemu zyskasz liczne kontakty biznesowe wśród pracowników sektora marketingu bezpośredniego. co rana na twojej wycieraczce pojawią się świeże oferty, a twoja poczta głosowa będzie prawdziwym sezamem, pełnym okazji, promocji i przecen.
 • na początku masz wrażenie, że jednak nie jesteś specjalnie mądry. jak sprawić wrażenie mądrego? to proste. uświadom sobie, że mądrość nie jest mierzona bezwzględną miarą. wystarczy, byś był mądrzejszy od swoich czytelników. jak tego dokonać? to proste: potraktuj ich jak idiotów.
  • na kilka sposobów
   • pisz banały.
   • powtarzaj się.
    • notka powinna składać z trzech części: wstępu (piszesz, o czym chcesz napisać), rozwinięcia (piszesz, to co chcesz napisać) i zakończenia (piszesz, co napisałeś).
   • pisz w formie list (\"5 kroków po trawniku, gwarantujących, że w nic nie wdepniesz\"), żeby się debile nie pogubiły.
   • powołuj się na mądre, do których tylko ty masz dostęp. źródła. na przykład na wikipedię.
 • samą tylko treścią trudno jest wywołać wśród czytelników wrażenie, że właśnie piją duszkiem z krynicy mądrości. liczy się też wygląd i to dużo bardziej niż na blogach osobistych:
  • blog profesjonalny musi zawierać twoje zdjęcie. koniecznie powinieneś się na nim szczerzyć od ucha do ucha (istnieje wiele tutoriali dotyczących wybielania zębów w photoshopie, skorzystaj z nich). zdjęcie musi być kolorowe, tło powinno być typowym abstrakcyjnym tłem fotograficznym. załóż krawat, koszulę, okulary lub garsonkę itd. bądź profi. możesz też trochę złamać konwencję i pokazać się z rodziną. równie wyszczerzoną i wpatrzoną w obiektyw. oznacza to, że a) jesteś też człowiekiem i w tym jednym miejscu to ujawniasz, b) jesteś tak profi, że utrzymujesz całą rodzinę ze swojego ekspertowania, a nawet fundujesz im wybielającą pastę do zębów.
   • ale pamiętaj, masz się tak szczerzyć, jakbyś brał udział castingu do roli żarłacza w nowej części \"szczęk\". albo bardziej.
  • musisz podpisać się imieniem i nazwiskiem. dobrze wstawić sobie dodatkowy inicjał lub dwa. nie ujawniaj daty urodzenia. nie pisz gdzie pracujesz. raczej podaj skąd cię wyrzucili, tam już nikt nie sprawdzi na jakim faktycznie byłeś stanowisku. w ogóle nie pisz za dużo o sobie. na blogu profesjonalnym liczy się, że ty-ekspert piszesz o sprawach, które nie dotyczą bezpośrednio ciebie. większość ludzi zna się na tym, co robi. ale ty jesteś ekspertem. znasz się na tym, co robią inni!
  • jeśli jesteś bezrobotnym, napisz, że zajmujesz się konsultingiem. albo \"w wolnych chwilach doradza, jak najpełniej wykorzystać potencjał...\"
  • białe tło, czarny tekst. dopuszczalny kolor dodatkowy to granatowy. chyba, że piszesz o reklamie, wtedy może być czerwony lub o muzyce, wtedy tło nie może być białe. jeśli blog jest o sporcie, postaraj się, żeby był wyjątkowo brzydki. niech wygląda jak \"oprawa meczu\". design powinien być standardowy, korzystaj z gotowych szablonów.
  • powinieneś mieć blogroll. linkuj do światowych ekspertów w twojej dziedzinie. zalinkuj też do google\'a i do onetu. to są liderzy, ty też jesteś liderem i używasz narzędzi, jakich używają liderzy.
  • rób zestawienia i podsumowania. napisałeś trzy wpisy? super. napisz czwarty z podsumowaniem. podsumuj każdy tydzień. każdy miesiąc. zrób podsumowanie podsumowań.
  • używaj wszystkich możliwych wklejek i gadżetów. zwłaszcza istotne są ikonki do wykopu, digga itd, postaraj się, aby było ich jak najwięcej.
  • koniecznie ozdabiaj wpisy zdjęciami, które nie muszą przedstawiać niczego konkretnego ani być związane z tematem. najlepiej zresztą, jak nie przedstawiają. zadbaj, by zdjęcia wyglądały na upozowane i nienaturalne. dwóch gości w garniakach przybijących piątki na tle biurowca ze szkła i aluminium to idealna fotka na każdą okazję. zdjęcia tego typu kradnie się ze stocków. jeśli są zabezpieczone tzw. \"watermarkiem\", zostawiaj go. współpracujesz z profesjonalistami, niech będzie to widać po fotkach.
  • tagi, kategorie... wszystko to tylko czeka, byś sobie poużywał jak prawdziwy profi
 • lansuj się, gdzie możesz. wklejaj linki, spamuj, wykopuj się na wykopie, komentuj na dowolny temat na innych blogach. jeśli ktoś jest od ciebie lepszy, poproś go liżąc mu tylnią część ciała o linka na blogrollu. pozostałym udzielaj łaskawego pozwolenia na zalinkowanie do ciebie.
 • jak pisać?
 • wyobraź sobie, że jesteś tym gościem z reklam proszków czy odkamieniacza do pralek, który wręcza zadowolonej pani domu nowy produkt i objaśnia z uśmiechem na ustach jego naukowo udowodnione zalety. dobry chrześcijanin zadaje sobie pytanie: co jezus zrobiłby na moim miejscu. ty spytaj się sam siebie: jakiego bloga pisałby mr proper?
 • pisz ciepło i pozytywnie. w każdym zdaniu podkreślaj, że to co piszesz, jest ważne i przełomowe (wytłuszczaj dużo!). jeśli to co piszesz to wiadomości trzeciej ważności, tym bardziej podkreślaj ich istotność, którą tylko ty, jako prawdziwy ekspert jesteś w stanie docenić.
 • nie dyskutuj z innymi ekspertami z twojej branży. raczej przytaczaj ich i cytuj. możesz najwyżej czasem trochę poszydzić z niedouczonych pismaków, ale raczej z tych z drugiej ligi. tych z pierwszej mogą twoi znać czytelnicy lubić (dokładnie z tego samego irracjonalnego powodu, z którego lubią ciebie: bo ich znają).
 • nie powołuj się na źródła. to nudne i nikogo to nie interesuje. niech czytelnicy pomyślą, że informacje dotarły do ciebie jako do pierwszej osoby w branży
  • słowo \" branża\" jest bardzo ważne. branża jest ważna. branża to przynależność. nie dookreślaj, jaka to branża. branża to branża, trzeba być w branży, żeby wiedzieć czym jest branża.
 • gdy jest to oczywiste, możesz przytoczyć źródło informacji. ale musi być to źródło o kilka poziomów wyżej od ciebie. daj sygnał, że się zakolegowaliście. \"frank z financial times napisał dziś...\". możesz też wspomnieć o źródłach dobrze poinformowanych, twoich tajnych kontaktach i informatorach. nawet jeśli news był w głównym wydaniu wiadomości, daj czytelnikom do zrozumienia, że ty dostałeś go z pierwszej ręki.
 • pisz regularnie i często. wiele osób będzie pisać o tej samej dziedzinie, którą wybrałeś. wykończ konkurencję regularnością. przypominaj się czytelnikom, kiedy tylko możesz. nie masz co napisać? napisze podsumowanie tego co napisałeś.
 • po pewnym czasie twoi czytelnicy mogą dojść do wniosku, że skoro masz tyle czasu na pisanie. to dziwne jest, że znajdujesz jeszcze go jeszcze na karierę zawodową. musisz więc sugerować, że piszesz w rzadkich wolnych chwilach, które dosłownie wyszarpujesz ze swojego napiętego kalendarza. kończ notki frazami w stylu \"a teraz muszę kończyć, czeka mnie spotkanie z ważnym menedżerem, którego nazwiska nie mogę zdradzić.\", wstawiaj wstawki w rodzaju \"piszę o tym, mimo iż jestem nieco zmęczony po wypełnionym spotkaniami dniu\", często używaj sformułowań: \"mój kalendarz spotkań\" (napięty), \"plan dnia\" (zapięty), \"notes\" (wypełniony)
  • jeśli jesteś zmuszony zrobić przerwę, poinformuj koniecznie o tym czytelników w oddzielnym wpisie. albo nawet we dwóch. bardzo ich przepraszaj, w tonie: \"wasz guru jedzie na zasłużony urlop, jak wy to wytrzymacie? nie mam pojęcia. wykorzystajcie ten czas na nauczenie się na pamięć moich wpisów z archiwum\". niech tęsknią. kiedy wrócisz, to samo: napisz wpis, że wróciłeś. w kolejnych kilku wpisach nie zapominaj o wzmiankach o urlopie. niech myślą, że byłeś bóg wie gdzie. może nawet w jastarni.
 • dużo oceniaj. rób rankingi. wybierz siebie do jury. jury jest z definicji kompetentne! przyznawaj nagrody, zwłaszcza lepszym od siebie: to ich sprowadzi do roli przyjmujących od ciebie wyróżnienie. a wiadomo, że wyróżniający musi być bardziej kompetentny od wyróżnionych.
 • możesz również publikować raporty . czym są raporty? raport to taka dłuższa (dużo dłuższa) notka, zapisana w pdf. musi być w pdf, inaczej nikt nie pozna, że to raport. w przeciwieństwie do wpisu blogowego, raport może być kompletnie bez sensu. po pierwsze mało kto go ściągnie, po drugie mało kto go otworzy, po trzecie mało kto go przeczyta, po czwarte i tak go nikt nie skomentuje.
 • odpowiadaj tylko na wybrane komentarze. komentarze, w których lukru pod twoim adresem jest najwięcej, cytuj w notkach. \"napisała do mnie joanna z pcimia [tu cytat]. dziękuję ci joanno za miłe słowa...\" itd. zauważyłeś jak zwracać się do swoich czytelników? po imieniu, zawsze po imieniu, chyba, że cię krytykują.
  • jeśli jesteś w podeszłym wieku, np. masz więcej niż 21 lat, możesz też pisać per \"pan/pani\" uzupełniając o imię (\"pani joanno, dziękówa...\")
   • jeśli jesteś strasznie stary i bardzo mądry (skończyłeś studia) wybierz formę \"pan/pani\" + zdrobnienie imienia (\"pani joasio, dziękuję...\")
 • krytykę przymilczaj. szkoda na krytykujących czasu. na pewno szybko zbierzesz grono klakierów, które odeprze ataki na ciebie metodami, którymi sam sobie nie pobrudzisz rąk. jeśli jednak chcesz uczestniczyć osobiście w dyskusji, do krytykujących zwracaj się per \"pan/pani\" (broń boże bez imion, może być po nazwisku) lub całkiem bezosobowo. niech nie pomyślą sobie, że są u siebie w domu! możesz też wycinać ich komentarze. nie zapomnij jednak, by poużalać się na tym, że ty, ekspert, zostałeś (ach) zmuszony (och) do tej (ech) przykrej czynności, którą wykonujesz z ciężkim sercem. twoi klakierzy nie tylko cię poprą: będą ci jeszcze współczuć.
 • co pewien czas wyjaśniaj, dlaczego właściwie prowadzisz bloga. owszem, trochę się poświęcasz dla czytelników, ale tylko trochę. nie rób z siebie matki teresy z kalkuty. ot, masz taki kaprys zrobić coś po to, by świat był lepszym miejscem dla wszystkich zainteresowanych tematyką deratyzacji, z którą (los tak chciał, a twój talent pozwolił) masz zawodową styczność. w miarę swoich możliwości (skromnych) i swojej wiedzy (rozległej) dzielisz się informacjami z motłochem. i tak trzymaj. bądź jak pan proper. zawsze o klasę lepszy od tych idiotek.
Słowa kluczowe:

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i