closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=76

Blogi

Kto rozdaje paszporty?


Jak donosi polishexpress.co.uk, tylko Wielka Brytania rozdała w 2014 roku więcej paszportów obcokrajowcom niż Polska. Mamy tu więc jakiś spory rozdźwięk między tym, co można usłyszeć w mainstreamowych mediach, a tym, co faktycznie się dzieje.

Wpisany przez robert (Robert Wąsik)
na 30 Październik 2015 22:09 CET
Odsłon: 2,438

Polish Express jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej cytowanych portali polonijnych. Ma dobre źródła i mówi o sprawach ważnych, dlatego uznałem za wart zainteresowania wzmiankowany przez nich fakt.

Ilość wydanych przez Brytyjczyków imigrantom paszportów to niemal 600 tysięcy. Polacy byli mniej hojni i wydali ich „tylko” 355 tysięcy. Większość z brytyjskich paszportów nie trafiła jednak do Polaków. Nie dlatego, żeby nasi rodacy za mało się przyłożyli – wielu z nich nie złożyło nawet wniosków, przyjeżdżając do pracy na krótko i planując powrót do kraju. Jednocześnie jednak z niezbitym dowodem atrakcyjności Wielkiej Brytanii dla uchodźców rodzi się pytanie: ile osób jeszcze będą w stanie przyjąć wyspy? Premier Cameron zapowiada ograniczenie liczby przyjmowanych uchodźców, ale tylko w stosunku do osób spoza Unii Europejskiej, więc pewnie jedynym efektem będzie zwiększenie udziału Polaków w całkowitym bilansie wydanych paszportów.

Jakie to ma dla nas znaczenie? W gruncie rzeczy niewielkie. Polacy i tak stosunkowo łatwo mogą dostać się do Wielkiej Brytanii i otrzymać tamtejsze dokumenty. O wiele bardziej interesujące jest to, co zrobić Brytyjczycy, żeby zahamować migracje sezonowe i szarą strefę. Nie ma bowiem niczego niezwykłego w tym, że spora ilość Polaków pracuje w Wielkiej Brytanii na czarno. I to również jest problem rządu brytyjskiego, który w ten sposób ma coraz poważniejszy problem z nieszczelnym systemem socjalnym i podatkowym, a gospodarka musi znosić coraz większe obciążenia.

Jest też jednak jeszcze jeden aspekt, który tutaj należałoby zgrabnie wpleść. Chodzi o rolę, jaką odgrywają w tym wszystkim portale polonijne. To dzięki nim większość osób dowiaduje się, jak znaleźć pracę, jak otrzymać brytyjskie dokumenty, a niekiedy również jak nie dać się złapać na pracy na czarno. Emigracja tak, ale nie na czarno, bo to rodzi spore problemy dla wszystkich stron. Nie chodzi mi nawet o bezpieczeństwo, ale zbyt duża ilość nielegalnych migrantów sprawia, że Brytyjczycy coraz bardziej zamykają się w swojej enklawie i już w prasie parę razy użyto znamiennego określenia, nazywając presję imigracyjną „drugą bitwą o Anglię”. Poza zaostrzeniem przepisów imigracyjnych skutkiem też może być zmiana świadomości Brytyjczyków, którzy wprawdzie entuzjazmem do imigrantów nie pałali nigdy, ale teraz stają się coraz bardziej wrogo nastawieni. Warto więc zadbać o to, żeby portale polonijne łączyły, ale robiły to świadomie i patrząc w przyszłość. I to jest apel głównie do redaktorów i administratorów, którzy określają kierunki rozwoju – może warto zacząć promować legalną migrację i migrację na stałe?

Słowa kluczowe: news

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i