closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=37

Blogi

Ludzie są najważniejsi


Na emigrację patrzy się różnie, ale najwygodniej zawsze statystycznie: tyle a tyle Polaków wyjechało, tyle i tyle wróciło, tylu ma pracę, a taka grupa dalej szuka.

Wpisany przez robert (Robert Wąsik)
na 6 Październik 2015 12:04 CET
Odsłon: 1,715

Problem w tym, że statystyka, choć jest wygodnym narzędziem dla socjologa, najczęściej nic nie mówi o potrzebach ludzi.

Nie wiem, czy słyszałeś kiedyś o ankietach, które miały sprawdzać, co jest dla ludzi w życiu najważniejsze. Takich badań prowadzono swego czasu wiele i podstawowym wynikiem, który był tak samo dobrze widoczny we wszystkich, było to, że ludzie tak samo wysoko cenili szczęście i dobre relacje międzyludzkie. Tęgich głów trzeba było, żeby odkryć, że dla każdego z nas ważne jest oczywiście to, żeby mieć trochę grosza, ale jeszcze ważniejsze, żeby mieć bliskie kontakty z innymi ludźmi.

Dla Polonii to ma szczególny wymiar. W miejscu obcym, otoczeni przez ludzi innej kultury, innych zwyczajów i innego języka czujemy się często wyalienowani i to poważnie utrudnia nawiązanie zdrowych relacji. Dlatego tak ważną rolę odgrywają portale polonijne. Serwisy internetowe pozwalają zbliżyć się do siebie, stworzyć pewną społeczność. Oczywiście – można korzystać i z Facebooka i Twittera, ale clue jest stworzenie narzędzi zaprojektowanych specjalnie z myślą o Polakach za granicą. Takich serwisów jest sporo, ale niestety większość z nich nie spełnia podstawowych wymagań – nie chodzi bowiem tylko o portale randkowe, ale chodzi o to, żeby taka strona stała się platformą komunikacji, wymiany doświadczeń, miejscem internetowych spotkań – jednym słowem, żeby była czymś więcej niż polonijnym serwisem randkowym.

Dlaczego to takie ważne? Dobre relacje to relacje głębokie. Oczywiście romantyczna kolacja czy wspólny wypad na piwo to czysta przyjemność, ale do stworzenia prawdziwie zintegrowanej społeczności niezbędne jest nawiązanie o wiele głębszych kontaktów. Chodzi o to, aby nie nawiązywać wyłącznie do strefy emocjonalnej czy uczuciowej, ale żeby każdy z nas miał także możliwość nawiązania ciekawych znajomości zawodowych, poznania ludzi o tych samych zainteresowaniach i poglądach.

Z przyczyn praktycznych dość trudno jest niekiedy uzyskać taki efekt w realu. Jasne – w Londynie czy Berlinie, gdzie Polonia jest liczna, czasem łatwiej na ulicy spotkać Polaka niż kogokolwiek innego, ale w wielu miejscach po prostu takiej możliwości nie ma. I nawet jeśli wydaje się nam początkowo, że taka odmienność kulturowa dobrze nam robi i niczego nie burzy, dość szybko okazuje się, że jednak gdzieś w głębi duszy pozostaje miejsce po tym, co traci się, zrywając codzienny kontakt z własną grupą kulturową. Właśnie w sieci te kontakty udaje się w jakiś sposób, choćby i niepełny, odbudować, nawiązać na nowo i zapełnić tę powiększającą się wyrwę, którą można nazwać górnolotnie tęsknotą do rodzimej kultury, albo bardziej po prostu, przyzwyczajeniem do polskiego stylu życia.

Słowa kluczowe: news

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i