closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=28

Blogi

Na weekend w góry! Królowa Beskidów


Złota polska jesień to idealny moment, aby wybrać się góry. Tatry wciąż są zatłoczone, dlatego osoby, które poszukują spokoju, powinny rozważyć wyprawę w inne miejsca. Może na Babią?

Wpisany przez Kinga123 (Kinga)
na 2 Październik 2015 21:58 CET
Odsłon: 1,887

„Królowa Beskidów”, czyli Babia Góra to najwyższy szczyt tego pasma górskiego, który wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m. Jest najważniejszym punktem Babiogórskiego Parku Narodowego założonego w 1954 roku i jedynym miejscem w Polsce poza Tatrami, gdzie można zaobserwować alpejskie piętra roślinności. Piękne widoki na okolicę po stronie polskiej i słowackiej ujmą każdego miłośnika gór. Jej najwyższy punkt, Diablak, jest dosyć łatwy do zdobycia przy dobrej pogodzie, dlatego nawet osoby, które nieczęsto chodzą po górach oraz dzieci świetnie poradzą sobie z tym zadaniem.

O powstaniu Babiej Góry oraz jej nazwie krąży wiele legend.  Mówi się, że sformułował ją stos kamieni pozostawiony przez olbrzymkę albo to miejscowa dziewczyna, która zamieniła się w kamień, widząc śmierć swojego ukochanego. Góra od dawna była uważana za miejsce mistyczne, miejsce, w którym mieszkał diabeł oraz odbywał się sabat czarownic. Choć te opowieści mogą brzmieć groźnie, jedyne czego można się obawiać, wchodząc na Babią to łatwo zmieniająca się pogoda i możliwość zabłądzenia, ale to może przytrafić się tylko osobom, które zboczą ze szlaku.

A szlaków mamy w sumie sześć, o różnych stopniach trudności. Czas przejścia to od około trzech godzin do półtorej godziny na szlaku żółtym. Szlak ten to słynna Perć Akademicka, najbardziej stroma ze wszystkich dróg na Babią, dlatego nie zaleca się jej osobom niedoświadczonym w chodzeniu po górach. Aby dostać się na szczyt, konieczne jest użycie łańcuchów i klamer oraz wdrapanie się na kilkumetrowe ściany. Jest to też szlak najbardziej widowiskowy, z kilku wysuniętych półek możemy podziwiać widok na okolicę, ale także na Diablak.

Dawniej na szczycie góry funkcjonowało schronisko, obecnie, jedyne działające w obrębie Babiej Góry znajduje się na Markowych Szczawinach. Powstało już w 1906 roku i przez szereg lat rozrastało się, przyciągając coraz większą liczbę turystów. W roku 2007 zostało zdemontowane, a w jego miejsce pojawił się nowy budynek, murowany i z większymi udogodnieniami dla turystów. Oferuje noclegi dla około 40 osób – to idealne miejsce, aby spędzić noc w górach, a także punkt wypadowy dla zobaczenia wschodu słońca na szczycie Babiej.

Miejscowością położoną najbliżej góry jest Zawoja, uznawana za jedną z największych wsi w kraju. To miejscowość typowo turystyczna z dużą ilością hoteli i pensjonatów oraz dobrą infrastrukturą narciarską (m.in. stok Mosorny Groń). Posiada również wiele innych szlaków turystycznych, na Policę, Sokolicę, Halę Śmietanową i inne, dlatego pozwala na spędzenie intensywnego czasu, nawet po tym, jak już odwiedzimy główny punkt naszego wyjazdu. Po górskich wycieczkach także nie trzeba się nudzić, można odwiedzić jedną z regionalnych karczm, aby spróbować tradycyjną kuchnię lub potańczyć do góralskiej muzyki, często granej na żywo.

W okolicy znajduje się także zamek w Suchej Beskidzkiej oraz Wadowice, czy Rabka-Zdrój, co sprawi, że atrakcji nie zabraknie, nawet jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt. Polska to naprawdę piękny kraj, warto odkrywać miejsca, które są mniej znane, ale nie mniej atrakcyjne. Babia Góra i jej okolice z pewnością należą do tej kategorii, co potwierdzają turyści, którzy decydują się regularnie wracać w to miejsce. Warto na własną rękę poznać ten teren i spędzić naprawdę miły weekend albo… zostać na dłużej.

 

Słowa kluczowe: Babia Góra, wycieczki, wyprawy, góry, Polska, weekend, Zawoja, Małopolska, atrakcje

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i