closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=52

Blogi

Najpiękniejsze polskie parki narodowe


Odkryj najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. Odwiedź wybrzeże, góry i malownicze doliny.

profil zofia
Wpisany przez zofia (Zofia Baldyga)
na 11 Październik 2015 00:53 CET
Odsłon: 2,742

Polska przyroda jest niezwykła i niewątpliwie bardzo różnorodna. Znajdziemy tam góry, morze, malownicze doliny rzek, przepiękne pojezierza, a nawet nietypową dla strefy geograficznej Pustynię Błędowską. Nasz kraj może się w tej chwili pochwalić listą aż dwudziestu trzech parków narodowych. Warto przybliżyć niektóre z nich Polakom mieszkającym za granicą. Może któryś z parków na liście to dobre miejsce na następne rodzinne wakacje?

 

Tatry, źródło: flickr.com

Według oficjalnej, przyjętej przez Polskę definicji, park narodowy to obszar chroniony ze względu na swoje walory, głównie przyrodnicze, ale także naukowe, społeczne, kulturowe i edukacyjne. Park musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 1000 ha. Taki rezerwat tworzony jest po to, by chronić różnorodność krajobrazową, rzadkie formy przyrody nieożywionej, zachowanie, czy odtworzenie siedlisk fauny i flory, na które negatywnie wpływa działalność człowieka.  

Przedstawiam wybrane polskie parki narodowe, w których na pewno się zakochacie. Byliście już w którymś z nich? Kiedy się wybieracie? Bo na pewno powinniście!

 

Bieszczadzki Park Narodowy

 

źródło: flickr.com

Ulubione góry polskich podróżników i amatorów wędrówek z plecakiem, Bieszczady Zachodnie, kryją Bieszczadzki Park Narodowy. Ochroną objęte są  292,02 km² ziemi, co czyni BPN trzecim największym parkiem narodowym w kraju. Jest także jednym z najstarszych takich obszarów. Istnieje już od 1973 r. Obejmuje masyw Tarnicy, Krzemienia i Halicza oraz wyższe partie Połoniny Caryńskiej  i inne części tzw. polskich Bieszczadów Wysokich. Niewysokie, ale wyjątkowo malownicze lesiste tereny są wspaniałe do długich wędrówek, także dla osób, które nie uprawiają sportu na co dzień i obawiają się, że kondycja może im nie pozwolić na wyczynowy alpinizm. Bieszczady będą świetnym początkiem przygody z górami. Obowiązkowo obejrzyjcie wschód słońca na Połoninie Caryńskiej.

 

Biebrzański Park Narodowy

 

źródło: flickr.com

Istnieje od 9 września 1993. Biebrzański Park Narodowy leży na terenie Kotliny Biebrzańskiej na Podlasiu. Jest to największy park narodowy na terenie polski. Zajmuje aż 592,23 km²,  więc na pewno wystarczy na dłużej niż jeden urlop. Położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim, sięga od źródeł rzeki Biebrzy, aż do jej ujścia do Narwi. W 1995 r. Biebrzański Park Narodowy wpisany został na listę wodno-błotnych obszarów chronionych Konwencją Ramsar. Jest to wspaniałe miejsce dla profesjonalnych i domorosłych ornitologów, nad Biebrzą żyje wiele rzadkich gatunków ptaków.

 

Słowiński Park Narodowy

 

źródło: flickr.com

Pora przenieść się na północ kraju. To tam znajdziemy Słowiński Park Narodowy, istniejący w 1967 roku. Leży nad Morzem Bałtyckim, w środkowej części wybrzeża. Należą do niego min. Mierzeja Łebska, Nizina Gardeńsko-Łebska, morena czołowa na wzgórzu Rowokół oraz kilka przepięknych jezior, min. Łebsko i Gardno. Wpisany na Światową Listę Rezerwatów Biosfery oraz uznany za obszar wodno-błotny o znaczeniu międzynarodowym. Możemy tam podziwiać przymorskie jeziora, bagna, torfowiska, spacerować po borach i lasach, a przede wszystkim zobaczyć ruchome wydmy. Jednym z najbardziej charakterystycznych okazów flory, które spotkamy z SPN jest mewa srebrzysta.

 

Tatrzański Park Narodowy

 

Jedziemy z powrotem na południe, do parku, którego pewnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy znają Zakopane, Giewont, oscypki i góralskie stroje regionalne. Przed nami Tatrzański Park Narodowy. Przygotujmy się na duże różnice wzniesień podczas górskich wędrówek. Jeśli wejdziemy wysoko, ponad doliny, będziemy mogli zobaczyć kilka stref klimatycznych. Poza zdobywaniem szczytów możemy w Tatrach podziwiać także liczne zjawiska i formy krasowe, które będą najlepszą lekcją geografii.

Krótko mówiąc, Polska to raj dla miłośników przyrody. Do którego z parków narodowych jedziecie na następny urlop?

 

Słowa kluczowe: park narodowy, natura, Słowiński Park Narodowy, Bieszczady, Tatry, Biebrza, wybrzeże, góry, morze, dolina, rzeka, przyroda

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i