closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=55

Blogi

Najpiękniejsze zabytki Krakowa


Spacer po Krakowie jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodził. Chodźmy pozwiedzać naszą królewską stolicę.

profil zofia
Wpisany przez zofia (Zofia Baldyga)
na 13 Październik 2015 12:25 CET
Odsłon: 2,620

Krakowa nie trzeba nikomu przedstawiać. To przecież druga w historii stolica Polski, królewskie miasto, pełne wspaniałych gotyckich i renesansowych zabytków architektury na skalę europejską. Każdy turysta powinien się tam wybrać. Miasto jest zresztą coraz bardziej i bardziej popularne, tym bardziej, że do  da się tam teraz bardzo tanio dojechać nawet jeśli nie mieszka się w Polsce. Katowickie lotnisko nie jest przecież daleko.

 

źródło: flickr.com

 

Pierwszym miejscem, do którego powinieneś skierować swoje kroki w Krakowie jest niewątpliwie Rynek Główny. To tutaj znajdziesz budynki, które znasz z pocztówek i albumów, sławne Sukiennice, ratusz i piękny kościół Mariacki. Tutaj zobaczysz urocze zabytkowe kamieniczki o kolorowych fasadach i przejedziesz się dorożką.

Kościół Mariacki jest jednym z najbardziej znanych kościołów w całej Polce. Poznamy go łatwo po niezwykle charakterystycznych wieżach, różniących się hełmami. Koniecznie wejdźcie do środka,to w tej świątyni odnajdziecie jedno z najwybitniejszych europejskich średniowiecznych dzieł rzeźby w drewnie: ołtarz Wita Stwosza, przedstawiający Maryję w otoczeniu apostołów oraz scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w części centralnej. Na skrzydłach wyrzeźbione zostały sceny z życia Marii i Jezusa. Stwosz wyrzeźbił swoje arcydzieło w drewnie dębowym. Ten gotycki skarb ma już ponad tysiąc lat, a wciąż możemy podziwiać go w nawie głównej kościoła. Powinien go zobaczyć każdy, nie tylko miłośnicy średniowiecza.

 

źródło: flickr.com

 

Kolejnym miejscem przy rynku, które należy odwiedzić są renesansowe Sukiennice. W przeszłości mieściły się tutaj sklepiki. Tak też zostało, choć dziś sprzedaje się tutaj głównie pamiątki, ale także biżuterię i tradycyjne rękodzieło m.in. drewniane. Na piętrze można podziwiać wystawę Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby Dziewiętnastowiecznej.

Kiedy już obejrzymy rynek, pora udać się na Wawel, wspaniały pałać królewski położony na wzgórzu nad rzeką Wisłą. Kiedyś mieszkało tu i rządziło wielu polskich królów, dziś jest to muzeum. Koniecznie pospacerujcie po dziedzińcu, zwróćcie uwagę na piękne renesansowe krużganki Zajrzyjcie także do jamy, w której według legendy żył straszliwy Smok Wawelski, który zastraszał cały Kraków, zanim Szewczyk Dratewka znalazł na niego sposób. Znacie tę legendę? Kompleks zamkowy na Wawelu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Wawel to nie tylko zamek. Jest tam także katedra, która przez wieki była królewską nekropolią. Pochowano tam m.in Stefana Batorego, Władysława IV Wazę, Zygmunta II Augusta, Augusta II Mocnego, Zygmunta III Wazę i Jana Kazimierza Wazę, biskupów oraz osoby zasłużone dla polskiej kultury jak choćby poeci Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Miłośnicy historii mogą się także przyjrzeć relikwiom św. Stanisława.

 

źródło:flickr.com

 

Ciekawym miejscem jest także Kazimierz, dawna dzielnica żydowska, dziś dzielnica miasta znana z życia kulturalnego. To tutaj są najlepsze koncerty czy wydarzenia literackie. Tutaj także można spróbować tradycyjnej koszernej kuchni czy usiąść w przytulnej kawiarni. Na Kazimierzu znajdziemy wiele zabytkowych świątyń, zarówno kościołów jak i synagog. Koniecznie poszukajcie Starej Synagogi, Synagogi Izaaka, Remuh i Tempel oraz kościoła Bożego Ciała, św. Katarzyny i na Skałce. Ten spacer ucieszy wszystkich, którzy interesują się architekturą.

Wieczorem można wybrać się do teatru na jedną z klasycznych polskich sztuk. Proponuję Teatr Stary, bo to najstarsza scena w Polsce. Podobno także jedna z najlepszych. Wystawia się tu spektakle już od 1799 roku. Warto poczuć tę historię na własnej skórze, prawda? Bo przecież Kraków to lekcja historii.

 

Słowa kluczowe: Kraków, stolica, Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, zabytki, UNESCO, zwiedzanie, podróż, turystyka, Małopolska

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i