closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=18

Blogi

Polska Mniej Znana: Powody, dla których warto odwiedzić Podlasie


Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla turystów. Jako miłośniczka podróży, chciałabym opisać mniej odkryte atrakcje kraju. Dziś pora na Podlasie.

profil zofia
Wpisany przez zofia (Zofia Baldyga)
na 30 Wrzesień 2015 14:39 CET
Odsłon: 1,525

 

Polska staje się coraz bardziej znanym i docenianym kierunkiem turystycznym. Nasz kraj coraz chętniej odwiedzają turyści z całego świata. Najczęściej wybierają Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań czy Warszawę. Miłośnicy przyrody wolą raczej Tatry albo Mazury. Wciąż są jednak w Polsce miejsca o ogromnym potencjale, o których większość gości z zagranicy nigdy nie słyszała.

Być może o ich niesamowitych walorach nie wiedzą także Polacy mieszkający na stałe poza krajem. Pora zacząć promować takie zakątki, także wśród społeczności polskich na całych świecie. W końcu, jak to się mówi, cudze chwalimy, swego nie znamy...

W pierwszym poście dotyczącym niszowej turystyki w Polsce chciałabym przybliżyć jeden z regionów na północnym wschodzie kraju: Podlasie!

 

Architektura drewniana na Podlasiu

 

Korzenie nazwy regionu nie są jasne. Według dwóch najpopularniejszych wśród językoznawców tez może chodzić o tereny pokryte lasami, puszczą lub też o przygraniczne ziemie zamieszkałe przez plemię Lachów (Polaków).

Podlasie historycznie było miejscem skrzyżowania kultur. Mieszkali tu katolicy, prawosławni, grekokatolicy i Żydzi. W regionie widoczne są wpływy polskie, litewskie, ukraińskie i białoruskie. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie współcześnie nadal mówi się w dialektach odbiegających od literackiej polszczyzny. Sama wielokulturowość jest powodem, dla którego warto odwiedzić Podlasie. To jednak jeszcze nie wszystko. Pora wymienić najważniejsze, najbardziej wartościowe atrakcje regionu.

  1. Białowieski Park Narodowy

Najpiękniejsze i najdziksze lasy w Polsce, w których znajdziemy liczne pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Puszcza białowieska to skarb natury, niemal nietknięty działalnością człowieka. Żyje tam szereg bardzo rzadkich gatunków fauny i flory, ze słynnym żubrem na czele. W lasach w okolicy Białowieży żyje ponad 11600 gatunków zwierząt, wiele z nich jest wpisane na listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Puszcza została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto ją odwiedzić niezależnie od pory roku. Punktem wypadowym może być Białowieża, w której znajdziemy pensjonaty i agroturystyki.

  1. Szlak Kajakowy Czarną Hańczą

Coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. Spływ zaczyna się najczęściej przy jeziorze Wigry, a więc u źródeł czarnej Hańczy, i prowadzi do miejscowości Rygol, gdzie Czarna Hańcza łączy się z Kanałem Augustowskim. Możliwe są różne warianty spływu, najczęściej kajakarze wybierają tzw małą pętlę, z Augustowa do Rygola lub też wielką pętlę, obejmującą także malownicze rzeki Rospuda i Blizna. Spływ jest niezmiernie atrakcyjny wizualnie, a dokładną trasę można dopasować w zależności od preferowanego stopnia trudności.

 

Rzeka Bug

  1. Białystok i zespół pałacowy Branickich

Dawny zespół pałacowo-parkowy rodziny Branickich to jedna z najlepiej zachowanych zabytkowych rezydencji magnatów z czasów Rzeczpospolitej. Kompleks pochodzi z okresu saskiego i jest najważniejszym zespołem architektonicznym regionu.

  1. Kruszyniany i Bohoniki

Dwie wsie na północy Podlasia, w pobliżu Sokółki i Krynek, przez które przebiega Szlak Tatarski. To tutaj można poczuć smak wielokulturowości dawnej Rzeczpospolitej. W Kruszynianach i Bohonikach znajdziemy wyjątkowe drewniane meczety zbudowane niegdyś przez Tatarów  a także mizary, muzułmańskie cmentarze. Więcej o Tatarach w Polsce możemy się dowiedzieć, zwiedzając Muzeum Regionalne w Sokółce.

 

  1. Tykocin

Tykocin, małe miasteczko nad Narwią o zachowanym oryginalnym układzie przestrzennym, było niegdyś domem stosunkowo dużej społeczności żydowskiej. Żydzi mieszkali w Tykocinie od XVI wieku. W Tykocinie znajdziemy ponad 100 obiektów zabytkowych m.in założenie rynku, barokową Wielką Synagogę, Dom Talmudyczny, Kościół Trójcy Przenajświętszej.

 

Podlasie to wspaniały kierunek zarówno dla miłośników przyrody jak i dla osób zainteresowanych historią i kulturą. Nie czekajcie, odkryjcie te miejsca dla siebie.

Słowa kluczowe:

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i