closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=24

Blogi

Polski styl życia: niezdrowa dieta, używki i brak ruchu


Wy też zauważyliście, że Polacy tyją na potęgę? Już ponad połowa osób waży za dużo, a w dodatku większość nie widzi w tym żadnego problemu. Winna jest tradycyjna polska kuchnia, czy może przepracowanie i brak wolnego czasu?

Wpisany przez Kinga123 (Kinga)
na 1 Październik 2015 16:02 CET
Odsłon: 1,696

Już od dłuższego czasu media alarmują, że zmagamy się w Polsce z "epidemią otyłości", a osób o zbyt dużej wadze przybywa i to w szybkim tempie. Problem ma dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci, które uznawane są za jedne z najgrubszych w Europie. Rzeczywiście coś musi być na rzeczy, bo przechadzając się ulicą dowolnego miasta czy miasteczka w Polsce, możemy zauważyć znacznie większą ilość osób z nadmierną wagą niż jeszcze kilka lat temu. Pewnie są tacy, którzy powiedzą „ i co z tego, waga to prywatna sprawa każdej osoby”. Brzmi sensownie? W tym przypadku nie bardzo, bo koszty takiego stylu życia są bardzo wysokie i dotyczą całego społeczeństwa.

Otyłość to choroba, a choroby trzeba zwalczać. Mówienie „moja waga, mój problem” jest jak powiedzenie „mój rak, mój problem” lub „mój zawał, mój problem”. Choć to prawda, że w każdej chwili można odmówić leczenia, nawet w przypadku raka czy zawału to trudno wyobrazić sobie lekarza, który mając do czynienia z pacjentem, nie będzie próbował go przekonać do podjęcia terapii. Byłby on skrytykowany, uznany za słabego profesjonalistę, który nie wypełnia swoich obowiązków.  Tę samą miarę trzeba zastosować do otyłości lub poważnej nadwagi. Czy znajdziemy kogoś, kto powie, że cukrzyca jest sexy? A może zapalenie spojówek? Dlaczego więc zdarza się usłyszeć, że spora nadwaga jest cool?

To prawda, że najważniejsze to czuć się dobrze w swoim ciele, ale trudno sobie wyobrazić, że człowiek, który ma trudności z poruszaniem się oraz jest ociężały i powolny, może tak o sobie powiedzieć. Taka postawa, kreowana zresztą od jakiegoś czasu w niektórych mediach, tylko pogarsza sprawę osób chorych, wmawia im się, że wszystko jest z nimi w porządku, co opóźnia podjęcie decyzji o zmianie nawyków żywieniowych i prowadzi do pogorszenia się problemu. Lansowana obecnie bezwarunkowa akceptacja swojego ciała i osobowości to wielki błąd. Bardzo ważne jest kochać siebie, ale to powinna być mądra miłość, świadoma swoich słabych stron, która pomoże nam je zmienić, by stać się lepszymi ludźmi. Powiedzenie „bezwarunkowo kochaj siebie, jakim jesteś” prowadzi tylko do akceptacji cech, czy nawyków, które łatwo mogą być zmienione, na dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Sama nadwaga i otyłość to oczywiście tylko oznaki niezdrowego stylu życia, który jest udziałem wielu mieszkańców naszego kraju. Polacy nie uprawiają sportu, a wolny czas spędzają przed telewizorem, komputerem lub „na wycieczce” do galerii handlowej, gdzie nie omieszkają odwiedzić barów typu fast food. Lubimy zjeść, a tradycyjna polska kuchnia obfita w wysokokaloryczne potrawy często polane dodatkowych tłuszczem, czy z zasmażką nie jest zbyt zdrowa. Place zabaw i podwórka są puste, bo dzieci spędzają czas, grając w gry komputerowe. Podobnie sytuacja wygląda na lekcjach wychowania fizycznego, coraz więcej naszych pociech jest z nich zwolnione. Z czego wynika taki styl życia?

Przyczyną może być zwykłe lenistwo i niechęć zmiany swoich dotychczasowych nawyków, ale może także przywiązanie do tradycyjnej kuchni i przekonanie, że jedzenie w dużych ilościach nam służy. Innym wytłumaczeniem może być kondycja gospodarcza kraju i stosunek pracy. Polacy pracują bardzo dużo, są zestresowani i przemęczeni, w dodatku niewiele zarabiają, co wiąże się z mniejszą ilością wolnego czasu, kiedy można uprawiać sport i niechęcią do eksperymentowania z nowymi potrawami. Jednak nawet jeśli to prawda, nikt nie powinien czuć się usprawiedliwiony, o zdrowy styl życia należy dbać w każdej sytuacji, tym bardziej że wysiłek fizyczny i zdrowa dieta mogą zwalczać skutki stresu, który niszczy nasz organizm.

Niezależnie od tego, co jest przyczyną utrzymywania niezdrowego stylu życia, powinniśmy starać się zmienić go za wszelką cenę. W końcu chodzi tutaj o nasze życie, każdy chce, aby było długie i nieobarczone problemami zdrowotnymi. Otyłe społeczeństwo to ogromne wydatki na służbę zdrowia, bo to choroba, która powoduje kolejne schorzenia, prowadzi również do przedwczesnych zgonów. Jest uważana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych i rokrocznie przynosi straty państwom i gospodarkom, liczone w miliardach dolarów na całym świecie. Właśnie z tego powodu Twoja waga nie jest tylko Twoim problemem, przynajmniej jeśli znacznie przekracza normy. To problem społeczny, który powinno się zwalczać, a nie akceptować.

Jeśli Polacy chcą zadbać o swoją przyszłość, powinni „wziąć się za siebie” i zainwestować w swoje zdrowie. Nie w „diety – cud” czy tabletki odchudzające, ale w zdrowe jedzenie, w wysiłek fizyczny, a także w pozbycie się nałogów. Tylko tak mamy szansę na odwrócenie szkodliwej tendencji, która sprawi, że wkrótce twierdzenie, że „polskie dziewczyny są najpiękniejsze na świecie” pozostanie tylko zapomnianą legendą, a o atrakcyjności naszych panów lepiej będzie nie wspominać.

Słowa kluczowe: Polska, Polacy, otyłość, niezdrowy styl życia, brak ruchu, choroby, atrakcyjność, akceptacja, tusza, nadwaga, złe nawyki, nałogi

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i