closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=87

Blogi

Porady dla Polskich Emigrantów


Wyprowadzka do innego kraju może być, i często jest, bardzo skomplikowana oraz czasochłonna. Przy natłoku rzeczy, które trzeba przygotować, nietrudno zapomnieć o nawet najbardziej podstawowych sprawach.

profil greg
Wpisany przez greg (Gregory W Rzeczko)
na 20 Wrzesień 2016 05:33 CET
Odsłon: 1,812

Wyprowadzka do innego kraju może być, i często jest, bardzo skomplikowana oraz czasochłonna. Przy natłoku rzeczy, które trzeba przygotować, nietrudno zapomnieć o nawet najbardziej podstawowych sprawach. Ja ciągle zapominam czegoś zabrać – a to przy tylko kilkudniowych wyjazdach! Tym łatwiej może nam coś wypaść z głowy – i tym jest to ważniejsze – przy stałym wyjeździe. Dlatego też specjalnie dla Ciebie – tak, Ciebie, (przyszłego) polskiego emigranta – przygotowaliśmy nie tak długą listę rzeczy, o których musisz pamiętać i które musisz przygotować, kiedy planujesz wyprowadzkę z Polski.

 1. Upewnij się, że wszystko jest gotowe na Twój przyjazd

Aby móc zamieszkać za granicą, będziesz potrzebował wizę lub pozwolenie na stały pobyt (na czas nieokreślony, choć kartę trzeba wymieniać co 10 lat) – w zależności od tego, gdzie chcesz się przenieść. W wielu krajach warunkiem uzyskania takiego dokumentu jest zaliczenie testu na obywatelstwo w drodze naturalizacji. Test taki wymaga od zaliczającego odpowiedniego (komunikatywnego) poziomu obowiązującego w państwie języka oraz znajomości jego historii i tradycji.

Jednak nie jest to jedyna ważna kwestia. Przeprowadzając się, chcesz oczywiście uniknąć jakichkolwiek problemów czy utrudnień, a najlepiej by było przyjechać od razu na gotowe – tylko rozpakować się i zacząć nowe życie. Jak możesz to zrobić? Poprzedzając wyprowadzkę krótszą podróżą do przyszłego nowego miejsca zamieszkania. Po co? Ano po to, by wcześniej znaleźć odpowiedni dla siebie kąt, ciepłe gniazdko, w którym będziesz mógł zamieszkać, oraz źródło dochodu. Należy zrobić to przed przenosinami, w przeciwnym razie trafisz na to, czego chciałeś uniknąć – utrudnienia. Bez tego przyjedziesz z walizkami, wszystkimi swoimi rzeczami… gdzie? Do hotelu? Wiązałoby się to z dodatkowymi i tak naprawdę niepotrzebnymi wydatkami, czyli – no właśnie – problemami.

 1. Naucz się języka

To jest podstawa podstaw. Oczywista oczywistość. Bez znajomości języka przynajmniej na poziomie komunikatywnym ani rusz. Nauczyć się go możesz:

 • na darmowych stronach (np. Duolingo – mój osobisty ulubieniec, choć największy wybór oferuje w języku angielskim – czy Busuu)
 • z niedrogich książek (np. seria „Nie gryzie!” wydawnictwa Edgard)
 • w instytucjach oferujących płatne kursy językowe

Nie martw się, jeśli języki nie wchodzą Ci do głowy tak łatwo. W większości państw na początek wystarczy angielski, teraz przecież międzynarodowy; języka danego kraju nauczysz się mimowolnie już po przeprowadzce. Mimo to zalecamy, żebyś zaczął wcześniej i nie zostawiał tego na ostatnią chwilę, zdając się na los i szczęście – zwłaszcza że nie każdy kraj jest tak pozytywnie nastawiony do języków innych niż ich, narodowy (podając za przykład Francję, gdzie ciężko o kogoś, kto będzie chciał rozmawiać z nami po angielsku).

 1. Przygotuj się na wyjazd

Podobnie jak przy przeprowadzce w granicach naszej Polski, wyjeżdżając powinieneś poinformować o tym odpowiednie organizacje, jak chociażby urząd miejscowości, w której jesteś zameldowany. Anuluj także wszystkie subskrypcje przychodzące na Twoją skrzynkę pocztową lub podaj swój nowy adres, jeśli nie chcesz z nich rezygnować. Na wszelki wypadek podaj też nowym lokatorom, którzy zajmą Twoje stare mieszkanie, swój aktualny adres, w razie gdyby jednak coś jeszcze do Ciebie przyszło.

Do urzędów, które powinieneś (miesiąc wcześniej) poinformować o swojej wyprowadzce, należą:

 • Urząd Skarbowy
 • Urząd Pocztowy
 • ZUS
 • bank
 • Kasa Chorych
 • firma ubezpieczeniowa
 • zakład energetyczny
 • firma telekomunikacyjna
 1. Wszystko spakuj!

Nie podamy całego planu pakowania, który mógłby ułatwić Ci cały proces, jako że w Internecie aż roi się od tego typu instrukcji. Podsumujemy natomiast, o czym powinieneś szczególnie powinieneś pamiętać.

 1. Branie ze sobą wszystkich produktów spożywczych jest nie tylko zupełnie niepraktyczne, ale też i raczej niepraktykowane – zajmują one za dużo miejsca i przede wszystkim za dużo ważą, szczególnie kiedy są zgromadzone w jednym miejscu. Dlatego zaplanuj swoje posiłki tak, aby wykorzystać całe swoje zapasy. Jeżeli nie uda Ci się zjeść wszystkiego, jak np. cukru, zawsze możesz zostawić coś przyszłym lokatorom, którzy zajmą Twoje miejsce. Na pewno się nie obrażą. ;)
 2. Możliwe, że masz pościel, którą bardzo lubisz i nie chcesz się z nią rozstawać, lub po prostu nie jest dla Ciebie korzystne kupowanie nowej już na miejscu. Do przewiezienia jej koniecznie użyj worków próżniowych, które bez wątpienia zaoszczędzą trochę przestrzeni na inne rzeczy.
 3. Wyprowadzka jest idealnym pretekstem, żeby zrobić porządki nie tylko w swoim życiu (które tak naprawdę zaczynasz od nowa), ale i w swoich manatkach. Masz okazję przejrzeć wszystkie rzeczy, które od dłuższego czasu pochowane były gdzieś głęboko po szafkach, a o których tak naprawdę już dawno zapomniałeś. Nie marnuj miejsca i nie bierz ze sobą niepotrzebnych przedmiotów, zwłaszcza gdy wiesz, że znów skończą tak samo. Wykorzystaj tę sposobność i wszystko uporządkuj – także ubrania.
 4. Jeżeli planujesz także przewóz mebli – cóż, tu już będzie trudniej. Jest to prawdopodobnie najbardziej problemowa kwestia. Zależnie od ich rozmiarów, możesz potrzebować je, a przynajmniej niektóre, rozkręcić. Pamiętaj jednak, że to ujmuje im stabilności, a wszystko może zająć bardzo dużo czasu. Podpisz też poszczególne elementy, żeby później nie mieć problemu w połapaniu się, co i gdzie. Do (koniecznego!) zabezpieczenia mebli wykorzystaj matę przeprowadzkową lub folię ochronną stretch czy ich alternatywy. Więcej informacji zapewni Ci wybrana firma przeprowadzkowa.

Internet oferuje wachlarz portali i stron, dzięki którym możesz po wyprowadzce pozostać w kontakcie ze znajomymi i polską społecznością – w tym również z innymi emigrantami. Bardzo dobrą opcją jest Polski Domek. Dlaczego akurat ten portal? Oczywiście dlatego, że dużo oferuje:

 • Ogłoszenia, jeśli mamy coś na sprzedaż lub wynajem. Przed wyprowadzką możemy tam poszukać za potencjalnymi nowymi lokatorami
 • Sekcję z pytaniami i odpowiedziami – nic dodać, nic ująć. Można tam znaleźć odpowiedzi na przeróżne tematy, w tym wiele praktycznych
 • Aktualności i najnowsze wydarzenia z Polski
 • Blogi, na których możemy informować przyjaciół, jak kręci się nasze „nowe” życie czy dzielić się własną twórczością
 • Fotki, żeby jakoś poprzeć nasze niesamowite historie ;) lub po prostu pokazać, co u nas nowego
 • Filmy na rozluźnienie i pośmianie się
 • Tablice na profilach, gdzie możesz łatwo opublikować coś od siebie lub zobaczyć najnowsze posty znajomych
 • No i oczywiście wiadomości pozwalające na osobistą i bezpośrednią korespondencję

Społeczność internetową na Polskim Domku tworzy w pełni nasza polska diaspora i na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Jeżeli zastosujesz się do wszystkich wymienionych wyżej punktów i uzupełnisz je o bardziej szczegółowe informacje, zagwarantujesz sobie już mniej stresujący wyjazd oraz pobyt za granicą. Życzymy powodzenia wszystkim polskim emigrantom. :)

Słowa kluczowe: Ogłoszenia, Pytania i Odpowiedzi, Aktualności, Blogi, Fotki, Filmy, Tablice, Społeczność internetową, Polski Domek

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i