Wyprowadzka do innego kraju może być, i często jest, bardzo skomplikowana oraz czasochłonna. Przy natłoku rzeczy, które trzeba przygotować, nietrudno zapomnieć o nawet najbardziej podstawowych sprawach. Ja ciągle zapominam czegoś zabrać – a to przy tylko kilkudniowych wyjazdach! Tym łatwiej może nam coś wypaść z głowy – i tym jest to ważniejsze – przy stałym wyjeździe. Dlatego też specjalnie dla Ciebie – tak, Ciebie, (przyszłego) polskiego emigranta – przygotowaliśmy nie tak długą listę rzeczy, o których musisz pamiętać i które musisz przygotować, kiedy planujesz wyprowadzkę z Polski.
Aby móc zamieszkać za granicą, będziesz potrzebował wizę lub pozwolenie na stały pobyt (na czas nieokreślony, choć kartę trzeba wymieniać co 10 lat) – w zależności od tego, gdzie chcesz się przenieść. W wielu krajach warunkiem uzyskania takiego dokumentu jest zaliczenie testu na obywatelstwo w drodze naturalizacji. Test taki wymaga od zaliczającego odpowiedniego (komunikatywnego) poziomu obowiązującego w państwie języka oraz znajomości jego historii i tradycji.
Jednak nie jest to jedyna ważna kwestia. Przeprowadzając się, chcesz oczywiście uniknąć jakichkolwiek problemów czy utrudnień, a najlepiej by było przyjechać od razu na gotowe – tylko rozpakować się i zacząć nowe życie. Jak możesz to zrobić? Poprzedzając wyprowadzkę krótszą podróżą do przyszłego nowego miejsca zamieszkania. Po co? Ano po to, by wcześniej znaleźć odpowiedni dla siebie kąt, ciepłe gniazdko, w którym będziesz mógł zamieszkać, oraz źródło dochodu. Należy zrobić to przed przenosinami, w przeciwnym razie trafisz na to, czego chciałeś uniknąć – utrudnienia. Bez tego przyjedziesz z walizkami, wszystkimi swoimi rzeczami… gdzie? Do hotelu? Wiązałoby się to z dodatkowymi i tak naprawdę niepotrzebnymi wydatkami, czyli – no właśnie – problemami.
To jest podstawa podstaw. Oczywista oczywistość. Bez znajomości języka przynajmniej na poziomie komunikatywnym ani rusz. Nauczyć się go możesz:
Nie martw się, jeśli języki nie wchodzą Ci do głowy tak łatwo. W większości państw na początek wystarczy angielski, teraz przecież międzynarodowy; języka danego kraju nauczysz się mimowolnie już po przeprowadzce. Mimo to zalecamy, żebyś zaczął wcześniej i nie zostawiał tego na ostatnią chwilę, zdając się na los i szczęście – zwłaszcza że nie każdy kraj jest tak pozytywnie nastawiony do języków innych niż ich, narodowy (podając za przykład Francję, gdzie ciężko o kogoś, kto będzie chciał rozmawiać z nami po angielsku).
Podobnie jak przy przeprowadzce w granicach naszej Polski, wyjeżdżając powinieneś poinformować o tym odpowiednie organizacje, jak chociażby urząd miejscowości, w której jesteś zameldowany. Anuluj także wszystkie subskrypcje przychodzące na Twoją skrzynkę pocztową lub podaj swój nowy adres, jeśli nie chcesz z nich rezygnować. Na wszelki wypadek podaj też nowym lokatorom, którzy zajmą Twoje stare mieszkanie, swój aktualny adres, w razie gdyby jednak coś jeszcze do Ciebie przyszło.
Do urzędów, które powinieneś (miesiąc wcześniej) poinformować o swojej wyprowadzce, należą:
Nie podamy całego planu pakowania, który mógłby ułatwić Ci cały proces, jako że w Internecie aż roi się od tego typu instrukcji. Podsumujemy natomiast, o czym powinieneś szczególnie powinieneś pamiętać.
Internet oferuje wachlarz portali i stron, dzięki którym możesz po wyprowadzce pozostać w kontakcie ze znajomymi i polską społecznością – w tym również z innymi emigrantami. Bardzo dobrą opcją jest Polski Domek. Dlaczego akurat ten portal? Oczywiście dlatego, że dużo oferuje:
Społeczność internetową na Polskim Domku tworzy w pełni nasza polska diaspora i na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Jeżeli zastosujesz się do wszystkich wymienionych wyżej punktów i uzupełnisz je o bardziej szczegółowe informacje, zagwarantujesz sobie już mniej stresujący wyjazd oraz pobyt za granicą. Życzymy powodzenia wszystkim polskim emigrantom. :)
Kontakt |
O Nas |
Polityka prywatności |
Regulamin |
Ogłaszaj się z nami |
Prasa |
Kwiz |
Deklaracja Misji |
Sklep
©2016 Polski Domek.