closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=16

Blogi

Praca na własny rachunek, czyli o samozatrudnieniu


Polacy wyjeżdżając za granicę często nie biorą pod uwagę kwestii samozatrudnienia, jednakże w niektórych przypadkach okazuje się to wręcz zbawienne.

profil PatrykC
Wpisany przez PatrykC (Patryk Cużytek)
na 26 Wrzesień 2015 15:20 CET
Odsłon: 1,818


Podejmując pierwsze wyzwania zawodowe, warto wziąć pod uwagę różne sposoby na zatrudnianie. Oczywiście, większość osób pozostaje na etatach w firmach prywatnych lub państwowych. Odpowiedź na pytanie, czy jest to dobre rozwiązanie na zarabianie pieniędzy, musimy znaleźć sobie sami. Ważne jest, aby w miarę możliwości spróbować różnych sposobów na zatrudnienie i wybrać ten najbardziej odpowiedni. Oczywiście, nie bez powiązania z taką, bądź inną decyzją, pozostają przepisy prawne, podatki i tym podobne utrudniacze. Naszym zadaniem jest jednak to, aby zawsze znaleźć najlepsze rozwiązanie dla nas i dla naszej rodziny.

Samozatrudnienie, czy też, praca na własny rachunek, może się okazać trafnym rozwiązaniem dla ludzi młodych, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy. I nie dzieje się to z takiej przyczyny, że przy samozatrudnieniu, kwalifikacje nie odgrywają żadnej roli. Chodzi raczej o to, że przy samozatrudnieniu, to my szukamy klientów i sposób, w jaki to zrobimy, będzie wyznacznikiem naszego sukcesu. Nie potrzebujemy więc wielu lat doświadczenia, aby poprzeć nasze kwalifikacje. To, co powinno być nam niezbędne, to umiejętność „sprzedania” swojej osoby, tak jak najlepszego towaru w sklepie. Ludzie starsi, którzy chcą poczuć powiew niezależności, też mogą wypróbować tego sposobu na zatrudnienie. Jest to nawet polecane, w celu rozwijania świadomości życiowej.

Plusy i minusy pracy na własny rachunek

Może zaczniemy od minusów takiej formy zarobkowania. Po pierwsze, główna wada to zajęcie naszą pracą przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Przynajmniej na początku. Aby zacząć zarabiać, musimy poświęcić na to sporo czasu. I może nie chodzi tutaj o ciągłą i wytrwałą pracę w pocie czoła i znoju. Chodzi raczej o fakt, że powinniśmy w głowie mieć to, jak się rozwijać, w jakim kierunku iść, jakie kroki stawiać. Musimy myśleć o kwestii samozatrudnienia jak o prowadzeniu działalności gospodarczej. Nasz biznes to my sami, a my to biznes. Porównując to do 8-godzinnego dnia pracy, wolnych weekendów oraz częstego nastawienia typu: „co się dzieje w pracy, zostaje w pracy”, praca na własny rachunek może być bardziej uciążliwa. Ale w końcu robisz to, z czego jesteś zadowolony, bo inaczej ta praca nie ma sensu. A wtedy możesz poświęcić całego siebie!
Kolejnym ujemnym punktem będzie wysoka samodyscyplina. Bo przecież nie ma nad tobą szefa, który pogania cię każdym kolejnym przenikliwym wzrokiem. To ty sam/sama musisz panować nad swoją produktywnością, dopilnowywaniem terminów. Najlepiej, jeśli zatrudnisz jakąś osobę do poganiania, żona bądź mąż byliby tutaj najodpowiedniejsi!
Ostatni minus jaki mogę wymienić to koniec z płatnymi urlopami. Nie dostaniesz przecież pieniędzy za czas, w którym nie pracujesz. Jest to raczej nietrudne do wyobrażenia.

A teraz plusy… Niezależność przeplatana z rozwojem we własnym tempie, urlopowanie w czasie, w którym wczasy są najtańsze, elastyczne godziny pracy…
Jest tego naprawdę sporo. Każdy może sam wymyślić zalety pracy na własny rachunek. Jednakże, nie zawsze będzie to łatwe i przyjemne. Musimy więc poświęcić się zajęciom, które sprawiają, że czujemy się spełnieni. A wtedy, nie będzie szefa, który stoi nad nami i pogania nas każdym oddechem, wychodzącym z jego płuc, nie będzie osób, z którymi nie chciałbyś współpracować, jeżeli zależałoby to od ciebie. To ty możesz selekcjonować zlecenia, których się podejmujesz, to ty jesteś panem swojego życia. Koniec i kropka.

Troszkę statystyk na koniec

Ostatnie lata, w których potęgują się trudności w znalezieniu odpowiedniej dla naszych potrzeb pracy, wymusiły wzmożoną emigrację w celach zarobkowych. Już teraz, w każdym gronie znajdziemy osoby, które opuściły kraj w poszukiwaniu lepszych warunków bytowych. Wiele osób decyduje się na to, aby założyć własną działalność gospodarczą i zatrudniać samego siebie. W krajach takich jak Anglia, czy Niemcy, taki sposób zatrudniania wiąże się z mniejszymi kosztami, aniżeli w Polsce, gdzie po dwóch latach preferencyjnych warunków, musimy przejść na często nieosiągalną składkę na ZUS. Dla przykładu, w Niemczech jest to stała kwota, która wynika z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz składki rentowej. Koszty te nie są astronomiczne, a po opłaceniu, np. składki zdrowotnej, możemy liczyć na opiekę zdrowotną na wysokim poziomie. Przy opłaceniu jednej składki, jest możliwość ubezpieczenia całej swojej rodziny.

Najciekawsze może się okazać porównanie kwoty wolnej od podatku w tych trzech krajach. W Polsce, kwota wolna od podatku od osób fizycznych to 3091 PLN, w Niemczech jest to 8130 EUR (a więc ok. 34 tys. PLN), w Anglii jest to aż 9440 GBP (ok. 47 tys. PLN). I tym sympatycznym akcentem pragnę zakończyć artykuł.

Jeśli chcesz więc pracować na własny rachunek, nie wahaj się. Jeśli posiadasz wszelkie predyspozycje, zacięcie i jesteś pracowity, poszukaj najlepszego rozwiązania i zacznij prowadzić swój własny biznes.

Słowa kluczowe: samozatrudnienie, praca na własny rachunek, biznes, firma

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i