closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=39

Blogi

Raj nieodkryty - Rumunia


Rumunia to kraj, który nie ma w Polsce zbyt dobrej opinii. Kojarzy nam się z biedą i żebrzącymi Romami. Jednak takie nastawienie jest bardziej niż mylne, bo Rumunia ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza turystom. Czemu warto odwiedzić ten kraj?

Wpisany przez Kinga123 (Kinga)
na 6 Październik 2015 13:45 CET
Odsłon: 1,760

Średniowieczne miasta

Rumunia, a szczególnie Transylwania to region słynący ze świetnie zachowanych średniowiecznych miast, które zostały zbudowane przez Sasów Siedmiogrodzkich i mają dosyć "niemiecki" charakter. Najbardziej znane z nich to Sibiu, Braszów oraz Sighisoara, które mieszczą się w sercu regionu, u podnóża Karpat. Sibiu to miasto, gdzie mieści się najstarsze muzeum w kraju, Muzeum Brukenthala, dwa rynki, Mały oraz Duży, a także Most Kłamców, wyjątkowo malowniczy przykład architektury XIX wieku. Braszów to miasto położone najbliżej gór, można powiedzieć, że wciśnięte między otaczające je szczyty. Jest wyjątkowo kolorowe i malownicze, nie tylko w centrum, ale na bardzo dużym obszarze. Góry, które znajdują się w sąsiedztwie, słyną z największej w Europie populacji niedźwiedzi, czasem nawet zdarza się spotkać "misia" na przechadzce po mieście w poszukiwaniu jedzenia. Braszów to idealny punkt wypadowy do zamku Bran, szerzej znanego jako "zamek Drakuli" albo do pałacu Peles, jednego z najnowocześniejszych w Europie w momencie budowy. Natomiast Sighisoara to miasto narodzin Włada Palownika, pierwowzoru Drakuli, który wsławił się intensywnym wbijaniem ludzi na pal podczas swoich krótkotrwałych, krwawych rządów. To także miasto z najlepiej zachowaną średniowieczną starówką w tej części kontynentu, uważane za najpiękniejsze miast Rumunii. 

Przyroda

Choć Rumunia oferuje nam zwiedzanie ciekawych miast, to przyroda w tym kraju jest chyba jeszcze ciekawsza. Ogromną część kraju zajmują Karpaty, dlatego miłośnicy gór nie mogą przegapić wyprawy do Rumunii. Tym bardziej, że rumuńskie Karpaty są znacznie bardziej "niedostępne" niż polskie, znajdziemy tam przede wszystkim spokój i piękne widoki, a nie morze turystów, jak dzieje się to np. Z Zakopanem. Najwyższy szczyt Rumunii, Moldoveanu, wznosi się na wysokość 2544 m n.p.m., czyli niewiele więcej niż nasze Rysy i znajduje się w paśmie Gór Fogarskich. Ciekawą opcją jest także wspięcie się na szczyt Omu (2505 m n.p.m.) i zanocowanie w najwyżej położonym w Rumunii schronisku. Szczyt znajduje się w paśmie Bucegi, czyli tym położonym blisko Braszowa, można się na niego dostać z miejscowości Sinaia lub Busteni. Niesamowite przeżycia gwarantowane. Łatwo sobie wyobrazić jak może wyglądać wieczór lub poranek na takiej wysokości, koniecznie z obserwacją wschodu słońca. Innym niezmiernie ciekawym punktem jest Delta Dunaju. Ta największa rzeka Europy Zachodniej wpływa do Morza Czarnego właśnie w Rumunii, tworząc ogromne rozlewisko, gdzie znajduje się park narodowy. To region niezwykle bogaty we florę i faunę, szczególnie ptaki. Ponoć to trzeci co do różnorodności gatunkowej teren na świecie(!), co znaczy, że na małym terenie można znaleźć bardzo dużo różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Aby zwiedzać ten obszar, najlepiej wynająć łódkę i podróżować nią różnymi kanałami rozlewiska w poszukiwaniu zwierząt. 

Zakochaj się w Rumunii

Tak naprawdę to niewielka część atrakcji, jakie czekają w Rumunii na turystów. Jaskinie i lodowce (jak Pestera Scarisoara), malowane klasztory, warowne kościoły, zamki i pałace... można wymieniać w nieskończoność. A do tego dochodzi jeszcze smaczna kuchnia, wina własnej produkcji, przyjaźni ludzie i niskie ceny (przynajmniej w porównaniu z bardziej popularnymi kierunkami turystycznymi). Czy kto lubi morze, czy góry, czy może intensywne zwiedzanie zabytków, w Rumunii i tak znajdzie to, czego szuka. Warto przełamać negatywne stereotypy i postarać się na własną rękę odkryć ten kraj, a na pewno będziemy tam wracać już zawsze. Wystarczy powiedzieć, że nawet książę Karol ma tam dom i wraca do niego regularnie. Co jak co, ale on nie może się mylić! 

Słowa kluczowe: Rumunia, wycieczka, turyści, morze, góry, miasta

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i