closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=17

Blogi

Serwisy społecznościowe - od Naszej Klasy do Facebook'a


Czy pamiętamy jeszcze nk.pl? Pewnie nie. Spośród wielu portali społecznościowych możemy zauważyć wzloty i upadki w odwiedzalności i użytkowaniu. Które z nich używasz Ty?

profil PatrykC
Wpisany przez PatrykC (Patryk Cużytek)
na 27 Wrzesień 2015 12:47 CET
Odsłon: 1,921Czy ktoś pamięta jeszcze naszą klasę? Na pewno większość osób potrafi sobie w głowie wyobrazić jak wyglądał layout tego popularnego serwisu. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ w różnych krajach, różne serwisy królowały w dziale serwisów społecznościowych. A było to u samych początków tego typu stron internetowych.

U nas była to nasza klasa, która została stworzona z zamiarem odnajdywania dawnych znajomych z lat szkolnych. I tak rzeczywiście się działo. Kiedy serwis internetowy nasza-klasa.pl (obecnie nk.pl) przeżywał swoje najlepsze chwile, wielu ludzi w różnych wieku rejestrowało się na nim, aby odnajdować kumpli ze szkoły. Ten serwis był również przyczynkiem do odnalezienia się rodzin, które zostały rozdzielone wiele lat wstecz. I pomimo tego, że Facebook już istniał, to większość ludzi zostawała przy naszej-klasie. Portal ten ruszył w 2006 roku, a dokładnie było to 11 listopada. Nie jest on jednak fenomenem na świecie. Pierwowzorem nk.pl, był amerykański serwis Classmates.com, który działa w sieci już od 1995 roku. Co ciekawe, ciągle pozostaje zarejestrowanych ponad 40 mln użytkowników, którzy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, ale również z Kanady.


Serwisy społecznościowe to przede wszystkim wcześniej wspomniany Facebook. Jest to największy gracz na tym rynku i to na całym świecie. W pewnym czasie, kiedy nasza-klasa.pl straciła popularność, większość użytkowników przerzuciła się właśnie na Facebook’a. W Polsce był to przełom. Na świecie jednak, Facebook był już głównym portalem społecznościowym, używanym przez ludzi od kilku dobrych lat.

 

Portale społecznościowe to narzędzie w marketingu internetowym


Obecnie, działa tak wiele portali społecznościowych, że można się w ich ilości pogubić. Osoba, która próbuje zdobyć jakiś rozgłos w sieci, powinna próbować swoich szans z wieloma portalami na raz. Można na nich znaleźć rzeszę ludzi, którzy mogą zainteresować się danym tematem. W marketingu internetowym, jest to polecany sposób na kreowanie wizerunku danej marki. Często zatrudnia się osobę, która jest odpowiedzialna za prowadzenie profili na serwisach społecznościowych.
Weźmy na tapetę kolejny z nich, czyli Twitter. Jest to portal, który pozwala tworzyć swój mikroblog, co przypadło do gustu wielu ludziom na całym świecie. Coraz częściej w mediach słyszymy o Twitterze. Ludzie biznesu czy mediów używają Twittera. Ten serwis społecznościowy stał się też ulubionym portalem dla polityków, którzy równie często tweetują.Masz Insta? Może jeszcze nie wiesz na czym on polega?
Insta, czyli Instagram, to kolejny z bardzo popularnych ostatnimi czasy portali społecznościowych. Czym się różni od pozostałych? Jest to fotograficzny serwis społecznościowy, który służy do hostingu zdjęć. Do niego została również skomponowana specjalna mobilna aplikacja. Na Instagramie publikujemy głównie zdjęcia oraz filmy. Jest on podobny to reszty portali społecznościowych, aczkolwiek i tak ma swoich osobnych zwolenników, którzy ścigają się w pomysłach na wpisy.

 

Jaki jest wspólny mianownik, który sprawia, że serwisy społecznościowe to jedne z najczęściej odwiedzanych stron w Internecie (wg. portalu Alexa.com)?

Jest to nic innego, jak pragnienie ludzi do bliskości ze sobą. Po prostu czasy się zmieniają, ludzie zostają tacy sami. Jeśli jest sposób na szybki i wygodny kontakt z naprawdę szerokim gronem znajomych, czy często nieznajomych, to dlaczego z tego nie skorzystać. Mówi się wiele, że ludzie teraz żyją raczej w świecie wirtualnym, jednakże czy potrafimy sobie wyobrazić życie bez tych współczesnych wynalazków? Coś ten fakt musi znaczyć. Albo zostaliśmy zmanipulowani i wciągnięci w największy przekręt ówczesnego świata, poprzez rejestrację na serwisach społecznościowych, albo są one nam potrzebne, a często wręcz niezbędne. Jeśli powiedzielibyśmy ludziom, którzy utrzymują się pośrednio przez tworzenie contentu na takie strony, że od jutra stracą pracę, ponieważ zamykamy portale społecznościowe, na pewno nie byli by z tego faktu zadowoleni. A ich odbiorcy ani tyle. Taka prawda.

Słowa kluczowe: serwisy społecznościowe, nasza klasa, facebook, instagram, twitter

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i