closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=27

Blogi

Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?


Napięta atmosfera w pracy potrafi skutecznie zepsuć humor. Istnieje jednak kilka sposobów radzenia sobie ze stresem w miejscu zatrudnienia. Dziś zaprezentuję Wam kilka z nich.

profil tealover
Wpisany przez tealover (Dominika)
na 1 Październik 2015 23:06 CET
Odsłon: 1,845

Typowa sytuacja. Zawalony stosem dokumentów czy zadań dostajesz tzw. wrzutkę, czyli coś przymusowego do zrobienia na już, kiedy ledwo wyrabiasz się z własnym nadmiarem obowiązków. Do tego przełożony ma zły humor i od dłuższego czasu robi problem z byle powodu. Ponury nastrój przynosisz potem do domu, kłócisz się z żoną czy mężem, drażnią Cię problemy dzieci, źle idąca starsza pani na chodniku, odgłos przejeżdżającej karetki. Nieradzenie sobie ze stresem ma bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie, wydajność i zdrowie, ale również na nasze otoczenie, o czym często zapominamy. Oto kilka sposobów, jak sobie z nim radzić.

Chwila relaksu dla Ciebie

Bez względu na długość Twojego dnia pracy wyznaczaj sobie krótkie przerwy, podczas których będziesz odpoczywać. Może wystarczy powtarzane 5-minutowe odprężenie się na krześle i zamknięcie oczu, a może wolisz spojrzeć w okno i zamyślić się na chwilę. Cokolwiek to jest, znajdź swoją formę relaksu. Badania naukowe wykazały, że drzemki w pracy czy po prostu chwile zamyślenia są dużo efektywniejsze niż picie kawy.

Naucz się mówić nie

Nie oszukujmy się – ludzie generalnie lubią przerzucać swoje obowiązki na kogoś innego. Zamiast robić zniesmaczoną minę czy zamrugać ze zdziwienia, powiedz szczerze, że nie możesz wziąć dodatkowych zadań, ponieważ swoich masz bardzo dużo. Niestety warto też oduczyć się nadgorliwości w oferowaniu innym swojej pomocy. Nie umiesz czegoś zrobić? To poszukaj odpowiedzi w Internecie lub zapytaj specjalisty z odpowiedniego działu. Szczególnie przydatne, gdy szef nieustannie twierdzi, że nie zna się na jakichś programach czy narzędziach i oczekuje Twojej pomocy.

Praca to nie wszystko

Od tego powinno się właściwie zaczynać – praca to nie najważniejsza rzecz w Twoim życiu. Pomyśl o sobie, co lubisz robić i czym mógłbyś się odprężać. Zastanów się nad uprawianiem sportu – jego zbawienny wpływ natychmiast przynosi efekty. Podczas wysiłku fizycznego dosłownie spalamy stres, a oprócz tego wzmacniamy kondycję i ogólne samopoczucie. Wyjątkowo ważne przy pracy siedzącej.

Wyzwanie zamiast problemu

Nie ma problemów, są tylko wyzwania. – mówi Marek Urban, franczyzobiorca Lauren Peso Polska z Lublina. Podchodząc inaczej do sytuacji, w której się znajdujemy, nagle widzimy nowe jej rozwiązania. Potraktuj Twoją jako wyzwanie. Wyznacz sobie cel do osiągnięcia np. szczera rozmowa z szefem, asertywność wobec kolegów, robienie regularnych przerw. Wbrew pozorom to nie takie trudne. Musisz być tylko konsekwentny i nie poddawać się po nieudanych próbach. W końcu nie każdemu łatwo przychodzi sprzeciwianie się czy zwrócenie uwagi przełożonemu, że wywiera negatywny wpływ na resztę zespołu.

Do dzieła!

Zatem nie pozostaje Ci nic innego, jak zabrać się do działania. Zamiast narzekać na atmosferę czy mało empatyczny zespół, weź sprawy w swoje ręce. Być może efekty nie pojawią się natychmiast, lecz z upływem czasu ludzie na pewno zmienią stosunek do Ciebie jak i Ty zmienisz stosunek do siebie. Bronienie własnego zdania oraz osiąganie wyznaczonych celów działa niezwykle motywująco. Szkoda z tego nie skorzystać.

Słowa kluczowe: stres w pracy, jak sobie radzić ze stresem, asertywność w pracy, nerwowy przełożony, problemy w pracy, tealover

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i