closeloading Trwa logowanie...
close
Twój komentarz
blog.php?blogid=36

Blogi

Zielona Warszawa. Najpiękniejsze parki stolicy.


Krótki przewodnik po najpiękniejszych, najbardziej zielonych zakątkach Warszawy. Wybierzmy się na spacer do ogrodu!

profil zofia
Wpisany przez zofia (Zofia Baldyga)
na 5 Październik 2015 12:25 CET
Odsłon: 2,107

 

Wielkie miasta mogą być ciekawe i inspirujące. To w nich znajdziemy najbogatszą ofertę kulturalną, muzea, festiwale, to w nich najwięcej się dzieje. Niestety, czasami są także niezmiernie męczące. Każdemu mieszkańcowi miasta lub turyście, który je intensywnie zwiedza, może w mieście zabraknąć powietrza. Nie musi jednak wyjeżdżać na wieś, by złapać oddech. Czasami wystarczy spacer po dobrze zaprojektowanym, przyjaznym parku. Z myślą o tych z nas, którzy pomieszkują w Warszawie lub planują ją odwiedzić, przygotowałam listę najpiękniejszych stołecznych parków i ogrodów. Zestawienie jest oczywiście subiektywne. Jeśli macie inny ulubiony zakątek Warszawy, o którym być może zapomniałam, a może jeszcze go nie odkryłam, dajcie mi znać w komentarzach.

 

Łazienki Królewskie

 

Łazienki Królewskie, źródło: flickr.com

źródło: flickr.com

 

Wspaniałe romantyczne założenie pałacowo-parkowe w samym sercu miasta, tuż przy Trakcie Królewskim, niegdysiejsza letnia rezydencja ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. W pałacu znajduje się dziś muzeum, w kompleksie znajdziemy także oranżerię, liczne małe, urokliwe pawilony, altany i rzeźby ogrodowe. W czasie spaceru można się na chwilę zatrzymać na kawę czy rurkę z kremem w jednej z cukierni. Ogrody mają także stałych mieszkańców: urocze wiewiórki, wspaniałe pawie i liczne karpie zamieszkujące stawy. Nazwa parku nie pochodzi od słowa łazienka, ale od Łaźni, pawilonu wypoczynkowego, zbudowanego na tym terenie przez Stanisława Lubomirskiego w drugiej połowie XVII wieku.

 

Park Ujazdowski

 

Park Ujazdowski, źródło: flickr.com

źródło: flickr.com

 

Położony bardzo blisko Łazienek, ciągnący się wzdłuż Alej Ujazdowskich Park Ujazdowski, został zaprojektowany przez Franciszka Szaniora. Jest to ogród francuski w stylu krajobrazowym, starannie zaaranżowany. Każdy gatunek kwiatów, każdy strumyk ma w tym założeniu swoje miejsce. Znajdziemy tu staw z małym wodospadem i lekkie wzniesienie z widokiem na park.

 

Ogród Saski

 

źródło: flickr.com

 

Położony w Śródmieściu Ogród Saski to część nieistniejącego już założenia pałacowo-parkowego otaczającego niegdyś wspaniały klejnot architektury: zniszczony w czasie II Wojny Światowej Pałac Saski, znany wcześniej jako Dwór Morsztynów. Założycielem ogrodu był August II Sas, który kupił otaczającą pałac ziemię, by stworzyć spektakularny ogród w stylu francuskim. Jego niedoścignionym wzorem był Wersal. Ostateczny kształt nadał królewskiemu parkowi jego następca, August III Sas. Ogród realizowało kilku wybitnych architektów krajobrazu, także zagranicznych. Ławeczki wokół fontanny to do dziś jedno z ulubionych spotkań Warszawiaków. Aż trudno sobie wyobrazić, że przy niezmiernie ruchliwym skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej można znaleźć tak spokojny zakątek.

 

Ogród Krasińskich

 

Położony blisko warszawskiego Starego Miasta, Ogród Krasińskich jest częścią siedemnastowiecznego barokowego zespołu pałacowo-ogrodowego stworzonego na zamówienie wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. W ówczesnym czasie było to największe założenie ogrodowe w mieście, nie było jednak dostępne dla mieszkańców Warszawy. Ma status parku miejskiego dopiero od drugiej połowy XVIII wieku, kiedy pałac został zakupiony przez państwo. Jest świetnym zakończeniem spaceru po Starówce.

 

Wilanów

 

Wilanów, źródło: flickr.com

źródło: flickr.com

 

Ostatni park na liście jest jedynym, który nie znajduje się w ścisłym centrum Warszawy. Podobnie jak inne ogrody, stanowi część założenia pałacowego. Pałac w Wilanowie był niegdyś rezydencją króla Polski, Jana III Sobieskiego. W odnowionym pałacu znajduje się dziś muzeum. Wilanów jest popularny zarówno wśród Warszawiaków, którzy udają się tam na spacer i kilka kulek lodów, jak i wśród turystów zainteresowanych barokową architekturą i historią Rzeczpospolitej. Podobno pierwsze drzewa w ogrodzie sadził sam król. Ich dzisiejszy wygląd odbiega od oryginalnego planu, przekształcano go wielokrotnie według późniejszych mód i gustów kolejnych właścicieli. Dzisiejszą postać nadał parkowi Gerard Ciołek w latach 50 XX wieku.

Wszystkie te miejsca są idealne na kilkugodzinny, relaksujący spacer. Łazienki i Wilanów są także wizualną ucztą dla miłośników architektury. Jeśli zmęczy Was Warszawa, pamiętajcie o stołecznych parkach. A jeśli macie więcej czasu niż tylko tych kilka godzin i macie ochotę na odpoczynek na łonie natury, koniecznie zróbcie sobie wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Powsinie!

 

Słowa kluczowe: park, ogród, Warszawa, Wilanów, Ogród Saski, Ogród Krasińskich, Łazienki, pałac, architektura krajobrazu, zabytek

Blog Komentarze

Ten blog nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Lubię
Nie lubię
polubili
polubiłeś
Ty
i