close
Twój komentarz
questions.php?view=130

Pytania i Odpowiedzi

Jak dbać o chłodziarko-zamrażarkę?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 20 Marzec 2016 19:37 CET
Odsłon 1,181
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 20 Marzec 2016 19:38 CET

Na rynku mamy bardzo szeroką gamę chłodziarko-zamrażarek, które mają wysoką klasę energetyczną. Najbardziej energooszczędne są model A+ i A++, które pozwalają zaoszczędzić od 20 do 40% energii. Jednak złe używanie i niewałaściwa pielęgnacja zwiększy zużycie energii. Chłodziarko-zmarażarka składa się z komory chłodzenia i zamrażania. Chłodziarkę trzeba odszraniać regularnie, często jest to proces automatyczny. Szron odkłada się na tylnej ścianie, skrapla się i spływa do specjalnej rynienki z otworem odpływowym. Otwór ten należy czyścić i przepychać, aby nie dopuścić do zalania dolnych półek przez wodę i zwiększenia pracy agregatu.


Zamrażarkę musimy odmrażać sami, chyba że ma ona opcję No Frost. Jeśli lód zgromadzi się na grubość pół centymetra, to już zużywa o 10% energii więcej. Szczególnie dbajmy o dokładne zamykanie drzwi oraz jak najszybsze wkładanie i wyjmowanie produktów, gdyż dopływ ciepłego powietrza zwiększa pracę agregatu. Bardzo praktyczną funkcją jest wbudowany alarm o niedomkniętych drzwiach powiadamiający o wzroście temperatury. Najlepiej ustawić lodówkę na temperaturę 4-5 stopni a zamrażarkę na -18. Jeśli ustawimy temperaturę zbyt nisko zwiększa to zużycie energii o 6-8 %. Lepiej też mieć pełną lodówkę i zamrażarkę, bo ilość schłodzonych potraw utrzymuje chłodną temperaturę.


Musimy również dbać o czystość uszczelek, które regularnie przecieramy mokrą ściereczką, gdy są one nieszczelne należy je wymienić. Żeby sprawdzić, czy uszczelki działają prawidłowo wkłada się pomiędzy nie kartkę papieru i zamyka drzwi. Jeśli kartka łatwo wypada, oznacza to że mamy nieszczelność. Czyścimy też kondensator, czyli ruszt z tyłu urządzenia. Zakurzone ruszty zwiększają zużycie energii.


Musimy też zadbać o temperaturę potraw wkładanych do lodówki, aby nie były one gorące, gdyż agregat zużywa więcej energii na ochłodzenie. Chłodziarek nie ustawiamy też w pobliżu źródeł ciepła, czyli grzejników, pieców, kuchenek gazowych i piekarników oraz miejsc nasłonecznionych. Dbamy także o odpowiednią odległośćod ściany, aby ciepło było swobodnie odprowadzane.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe dbać o chłodziarko-zamrażarkę
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.