close
Twój komentarz
questions.php?view=36

Pytania i Odpowiedzi

Jak świętujemy Boże Narodzenie w Polsce?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 6 Marzec 2016 11:03 CET
Odsłon 1,058
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 6 Marzec 2016 11:04 CET

Okres Bożego Narodzenia poprzedza czas postu, modlitwy i oczekiwania, zwany adwentem. Okres adwentu kończyły święta Bożego Narodzenia. Tradycyjna polska wigilia jest wielką uroczystością rodzinną. Przy stole zasiadają wszyscy domownicy i zgodnie z tradycją zostawia się jedno puste nakrycie dla niespodziewanego gościa, bo tego dnia nikt nie powinien być sam. Puste nakrycie symbolizuje też zmarłych członków rodziny. Zwyczaj wkładania siana lub słomy pod biały wigilijny obrus wywodzi się z obrządku pogańskiego dawnych Słowian, jednak nadano mu wymiar chrześcijański.


Wigilia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej, która przywiodła trzech mędrców do stajenki. Po odmówieniu modlitwy, Polacy przy wigilijnym stole dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia, przebaczają winy i godzą się. Opłatkiem i jedzeniem dzielimy się nie tylko z ludźmi, ale też ze zwierzętami, które zgodnie z tradycją były obecne przy narodzeniu Jezusa, a według legendy w wigilię mogą przemawiać ludzkim głosem.


Na stole wigilijnym tradycyjnie powinno być dwanaście potraw. Charakterystycznymi potrawami są dania z ryb, barszcz czerwony z uszkami, postny bigos, kluski z makiem, kutia – potrawa z kaszy pszennej lub jęczmiennej z makiem lub miodem. O północy w kościele odprawiana jest uroczysta msza zwana pasterką, na pamiątką pasterzy, którzy oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi.


Ubieramy też choinkę, który to zwyczaj ten przyszedł do nas dopiero w XIX w. z Niemiec.


Śpiewamy kolędy, których tradycja pochodzi ze średniowiecza. Śpiewa się je przy stole wigilijnym oraz przyjmuje się kolędników. Chodzą oni po domach, a ich atrybutem jest gwiazda betlejemska i turoń – łeb kozła na kiju.


W kościołach i klasztorach wystawia się jasełka, przedstawiające sceny biblijne. Zwyczaj ten pochodzi z Włoch i został rozpowszechniony głównie przez zakony franciszkańskie.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe świętujemy, Boże Narodzenie, w Polsce
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.