close
Twój komentarz
questions.php?view=250

Pytania i Odpowiedzi

Jak wyglądały początki polskiej emigracji do Ameryki?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 22 Maj 2016 03:57 CET
Odsłon 1,090
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 22 Maj 2016 03:57 CET

Ameryka znana była Polakom od najdawniejszych czasów. Polacy opuszczali swój kraj z dwóch powodów: politycznych lub zarobkowych. Po powstaniu listopadowym (1831), powstaniu wielkopolskim (Wiosna Ludów - 1848), a następnie styczniowym (1864) nastąpiły prześladowania, zsyłki na Sybir najbardziej czynnych uczestnikow. Z tych to powodów, wielu uczestników takich wydarzeń wyemigrowało do Ameryki.


Drugim, ważnym powodem opuszczania Polski było bezrobocie. Wyjazdy zarobkowe Polaków datuje się, już od 1840 roku. Szczególnie jako zjawisko masowe rozpoczęły się, kilka lat po powstaniu styczniowym i trwało do wybuchu II wojny światowej. Pod koniec XIX stulecia wsi były przeludnione, stąd mieszkańcy poszukiwali innych źródeł utrzymania nie tylko w kraju, ale głównie za granicą.


Pierwsze grupy emigrantów z Polski przybyły ze Śląska, a następnie po nich przybywali w mniejszych grupach Pomorzanie i Poznaniacy. Potem zaczęła napływać emigracja z innych części rozdartej Polski, z zaboru austryiackiego i rosyjskiego. Żródła podają, że w roku 1835 w Stanach Zjednoczonych było kilkaset Polaków.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe emigracja do Ameryki
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.