close
Twój komentarz
questions.php?view=39

Pytania i Odpowiedzi

Jak zaplanować ciekawą wycieczkę do Kazimierza nad Wisłą?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 6 Marzec 2016 11:13 CET
Odsłon 1,110
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 6 Marzec 2016 11:13 CET

Kazimierz Dolny jest bardzo malowniczym miastem położonym na Wyżynie Lubelskiej i nazywany jest Małym Gdańskiem. Największy rozwój miasto przeżyło w złotym wieku za panowania dynastii Jagiellonów. Na wybrzeżu Wisły wybudowano wtedy port z 60-cioma spichlerzami na zboże. Pod koniec XVIII wieku miasto było miescem spotkań bohemy artystycznej, często organizowano tu plenery malarskie i wystawy sztuk.


W pierwszym dniu wycieczki można zobaczyć rynek z kamieniczkami, kościół farny św Jana Chrzciciela oraz św Bartłomieja, zamek, Górę Trzech Krzyży, Mały Rynek i Jatki, Suszarnię i koguty w Piekarni Sarzyńskiego, Plebanię Górę – Muzeum Klasztorne, spichlerz Mikołaja Przybyły oraz Kazimierski Park Krajobrazowy.


Rynek zdobią wspaniałe, oryginalne kamienice wsród których jest mnóstwo kawiarni, galerii sztuk oraz sklepów z pamiątkami. Rynek wybrukowany jest kocimi łbami, a jego ozdobę stanowi studnia z daszkiem. Nad rynkiem wznosi się przepiękny, biały kościół farny w stylu renesansowym. Sklepienia kościoła zdobi geometryczna siatka, a na ołtarzu głównym przedstawione są sceny męczeńskiej śmierci św. Bartłomieja.


Następnie udajemy się na zamek, który został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego i zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Niedaleko zamku wzosi się Baszta, która broniła przeprawy przez Wisłę. Można na nią wejść przez drewniane schody a ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na przełomową dolinę Wisły.


Z Baszty wedrujemy na górę Trzech Krzyży, które to krzyże postawiono na pamiątkę emidemii cholery w 1708 roku. Prawdobodobnie góra jest miejsce męczeństwa zakonnic z klasztoru norbertanek, zabitych przez Rusinów w XIII wieku.


Z ulicy Lubelskiej schodzimy do Małego Rynku , gdzie istnieją pamiętki dawnych Jatek, czyli dzielnicy Żydowskiej. Odbywa się tutaj Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.


Po drugiej stronie Małego Rynku jest Galeria Suszarnia Jana Wołka, znanego poety i pieśniarza, który osobiście podejmuje swoich gości i przedstawia im swój dorobek artystyczny.


Nieopodal znajduje się słynna piekarnia Cezarego Sarzyńskiego z kogutami kazimierskimi z ciasta, które stały się symbolem miasta, a także inne specjały.


Dalej udajemy się Do Plebanii Góry, kościła i Klasztoru Reformatorów. Muzeum klasztorne prezentuje niezwykle ciekawe zbiory obrazów, przedmiotów liturgicznych oraz dzieł ludowych. Wielką atrakcję stanowi wycieczka promem do Janowca podczas której możemy podziwiać ruiny zamku w Janowcu i wspaniałe kazimierskie plenery.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe wycieczkę, Kazimierza nad Wisłą
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.