close
Twój komentarz
questions.php?view=58

Pytania i Odpowiedzi

Jak zrobić pisanki ?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 7 Marzec 2016 19:40 CET
Odsłon 1,076
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 7 Marzec 2016 19:41 CET

Barwne gładkie wielkanocne jajka bez wzoru nazywano kraszankami, malowankami oraz byczkami. Dawniej do barwienia jajek używano naturalnych barwników, jak kora dębowa (kolor czarny), łuski cebuli (kolor brązowy) czy sok z buraków (kolor różowy). Dziś stosujemy farbki syntetyczne. Pisanki to jajka z wzorkami. Popularną techniką robienia wzorów był batik, czyli malowanie roztopiony wosk. Przy pomocy specjalnego pisaka-lejka wykonuje się wzór roztopionym pszelim woskiem. Lejek ten nazywa się kistka i można ją wykonać samemu. Cieniutką blaszkę zwijamy w rulonik i mocujemy na patyku, w którym zrobiliśmy dziurkę. Wkładamy do niej odrobinę wosku i trzymamy nad świeczką, a następnie nanosimy na jajko. Wcześniej możemy zrobić sobie wzory na jajku flamastrem lub pisakiem. Potem zanurza się jako w letnim barwniku, a po ufarbowaniu i wysuszeniu ściera się wosk. Pisankę wtedy ogrzewamy nad płomieniem świecy lub używamy opalraki elektrycznej i szybko ręcznikiem papierowym ścieramy wosk. Uważajmy, żeby nie popalić skorupek. Jeśli chcemy, bo wzór był kolorowy, to maluje się jajko stopniowo i zanurza w różnych barwnikach.


Zafarbowane jajka można także skrobać za pomocą żyletki lub innego ostrego narzędzia, wychodzą wtedy piękne wzory. Należy jednak pamiętać, aby skrobać raz za razem i nie przyciskać za mocno. Oczywiście jajka przed farbowaniem należy wcześniej ugotować na twardo.


Inną techniką jest oklejanie włóczką lub rdzeniem sitowia (zwanego duszą), a także wycinankiami. Można wykazać się inwencją twórczą i samemu wymyślić swoją technikę.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe Pisanki
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.