close
Twój komentarz
questions.php?view=252

Pytania i Odpowiedzi

Kim jest haker?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 24 Maj 2016 01:58 CET
Odsłon 1,152
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 24 Maj 2016 01:59 CET

Haker to programista, inforamtyk, który potrafi ominąć wszelkie zabezpieczenia, by dostać się do programu. Słowem “haker” określają siebie prawie wszyscy ludzie, lubiący “buszować” w Sieci. Często tworzą oni własne programy i potrafią wyszukiwać i wykorzystywać różne informacje w wiadomym dla siebie celu.


Drugą bardziej niebezpieczną grupę stanowią crackerzy. Bardzo rzadko łamiąc zabezpieczenia, piszą oni własne programy. Zwykle posługują się cudzymi narzędziami. Nie używają ich do zwiększenia bezpieczeństwa, ale do jego burzenia. Znają luki, różne tricki, umożliwiające im przejęcie kontroli nad systemem. Często ich największą przyjemnością jest możliwość szkodzenia innym. Przyczyniają się więc do tego, że programiści zwiększają ilość zabezpieczeń programów przed nielegalnym kopiowaniem.


Istnieją również phreakerzy, czyli specjaliści od łamania zabezpieczeń telefonicznych i uzyskiwania gratisowych połączeń. To subkulturowe zjawisko miało swego czasu w USA duży zasięg, co zaowocowało wieloma publikacjami, które ukazały się na długo przed upowszechnieniem się komputerów osobistych. Działania phreakerów cieszyły się na początku poparciem opinii publicznej niechętnej wielkim koncernom w nie mniejszym stopniu niż nasi abonenci praktykom Telekomunikacji Polskiej S.A.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe haker
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.