close
Twój komentarz
questions.php?view=49

Pytania i Odpowiedzi

Którą Sułtanką ze „Wspaniałego Stulecia” jesteś?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 6 Marzec 2016 11:41 CET
Odsłon 1,247
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 6 Marzec 2016 11:42 CET

To zabawne pytanie pojawiło się na jednym z potrali poświęconych „Wspaniełemu Stuleciu”, tureckiemu serialowi historycznemu o dynastii Osmanów. Pytanie jest trafine w samo sedno, gdyż to co przyciąga widzów przed ekrany to nisamowite i różnorodne typy kobiet. W serialu są one bardzo ciekawie przedstawione. Porównanie siebie do Sułtanek to kreatywna zabawa psychologiczna.


I tak pierwszą ciekawą kobietą jest Sułtanka Hafsa, nazywana Valide, co oznacza właśnie matkę. Jest on pełna gracji, dostojeństwa, ale też mądra i przebiegła. Jednak nie dąży do władzy za wszelką cenę, tak jak będzie to robiła Hurrem – ostatnia żona Sułtana. Sułtanka Matka bardzo kocha swojego syna i robi wszystko, aby go chronić. Kocha też swoje córki, a najbardziej Hatice, która w przeciwieństwie do innych Sułtanek jest najbardziej wrażliwa i delikatna.


Hatice jest niezwykle uczuciowa, brak miłości odbiera jej ochotę do życia. Jej miłość do Ibrahima Paszy jest bardzo silna i potrafi wybaczyć zdradę. Hatice traci dwoje ze swoich dzieci w bardzo tragicznych okolicznościach, co doporowadza Sułtankę do obłędu. Hatice jest bardzo uduchowiona, melancholijna, ale też wyniosła i niedostępna. Tylko Ibrahim otworzył jej serce i niestety po jego śmierci Hatice straciła sens życia i jej celem była już tylko zemsta na Hurrem.


W przeciwieństwie do Hatice i Sułtanki Matki, Hurrem jest zdecydowanie pozbawiona elegancji i dobrego wychowania. Jest niesamowicie głośna, rubaszna i prostolinijna. Często wybucha gniewem, płaczem czy śmiechem. Kocha Sulejmana i swoje dzieci, ale jej miłość jest bardzo zaborcza i podszyta rządzą władzy. Eliminuje wszystkich swoich przeciwników, pod pozorem nieokrzesanej jest niezwykle przebiegła i zna ludzkie słabości. Właśnie trafianie w słabe punkty pozwala jej zręcznie manipulować innymi, także Sulejmanem. Ma też niebywałe szczęście i wychodzi cało z każdej opresji, niejednokrotnie jej wrogowie łączą swe siły przeciwko niej. Hurrem przechodzi metamorfozę, staje się bardziej doświadczona i silna, a także bezwzględna i okrutna. Robi wszystko, żeby zapewnić sukcesję, swoim synom. Jednak nie może uniknąć tego, że jej własne dzieci będą musiały walczyć przeciwko sobie. To przysparza jej największego cierpienia.


Największym wrogiem Hurrem jest Sułtanka Mehidevran, żona Sulejmana i matka księcia Mustafy, który jest najsilniejszym pretendentem do tronu. Kobiety walczą ze sobą o pozycję w haremie i w sercu Sulejmna. Hurrem jest o tyle łatwiej, że Sułtan stracił zainteresowanie Mehidevran. Ta robi, co może żeby zdobyć utrzymać się przy władzy, ale niestety nie potrafi tak mnipulować ludźmi jak Hurrem. Pomino, że Hurrem odnosi więcej zwycięstw, Mehidevran zachowuje godność. Po śmierci Mustafy traci wszystko i żyje jako nędzarka, ale nieszczęścia jej nie pokonały, a wręcz wzmocniły. Przeżyła on wszystkich i była świadkem jeszcze wielu wydarzeń.


Pojawiają się jeszcze kolejne siostry Sułtana- piękna i wyrachowana Sułtanka Szach, która jest znakomitą intrygantką, ale nie docenia potęgi Hurrem, i tego że potrafi ona wykorzystać każdą jej słabość. W tym przypadku jest to jej małżeństwo bez miłości. Hurrem bezwzględnie wykorzystuje męża Szach i tym sposobem pozbywa się też i jej.


Następnie pojawia się Sułatanka Fatma, bardzo roześmiana, kobieca i frywolna. Jednak jest dobrą manipulatorką i potrafi zjednywać sobie ludzi. Jednak i ta musi w końcu ustąpić, bo pozycja Hurrem jest już na tylke silna, że nic nie zdoła jej zagrozić.


Młode pokolenie Sułtanek, czyli Sułtanka Mihrimah – córak Hurrem oraz Nurbanu – wenecka faworyta księcia Selima. Młode kobiety są już zaprawione w boju, walkę o tron i pozycję wyssały niejako z mlekiem matki. Mihrimah potrafi być jeszcze gorsza od Hurrem, gdyż od małego była wtajemniczana w różne intrygi. Nurbanu przybyła z Wenecji, jest bardzo wykształcona i sprytna. Potrafi znakomicie intrygować i szantażuje nawet samą Hurrem. Powoli eliminuje wszystkich swoich wrogów i to ona zostaje Sułtanką Matką po wstąpieniu na tron Selima.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe Sułtanką, Wspaniałego Stulecia
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.