close
Twój komentarz
questions.php?view=148

Pytania i Odpowiedzi

Proszę o przykłady manipulacji w reklamie?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 21 Marzec 2016 23:53 CET
Odsłon 1,426
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 22 Marzec 2016 01:12 CET

Celem manipulacji w reklamie jest wzbudzenie u odbiorcy pragnienia posiadania danej rzeczy, chociażby była ona człowiekowi zupełnie zbędna. Najpopularniejszymi trikami reklamowymi jest manipulacyjne używanie nazw i terminów nie do końca jasnych, uczonych, szczególnie w reklamie proszków do prania, kosmetyków, past do zębów. np. “współczynnik PH”, “kolorowa siła molekuł”, “wysoko aktywny bioskładnik”. Często coś, co brzmi mądrze nie zawsze odnosi dobre skutki w działaniu. Jednak fachowy termin nadal pozostaje niezwykle atrakcyjny dla potencjalnego konsumenta.


Podobne skutki odnosi nadanie tekstowi reklamowemu charakteru wypowiedzi naukowej i powołanie się na autorytety: “Jako lekarz...”, “Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca”, “Badania kliniczne wykazują...”, “To pasty zalecane i używane przez stomatologów”. Do tej właśnie pseudonaukowości odwołuje się znane hasło, “Czyść zęby jak dentysta”, które jest absurdalne.


Twórcy reklam nie mogą obiecywać czegoś na 100 %, więc omijają ten przepis – i tak zamiast past do zębów, które zwalczają próchnicę, mamy pasty, które “pomagają w leczeniu próchnicy”. Trochę podobny trik w znanej reklamach szamponów: ponad 90% kobiet zauważyło świetliste refleksy na włosach po użyciu jakiegoś szamponu. Tak, aż tyle – ale to nie znaczy, że każda kobieta będzie w tej grupie. Nie oznacza to bynajmniej, że produkt jest nieskuteczny. I w ten oto sposób zostaliśmy zmanipulowani.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe przykłady manipulacji w reklamie
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.