close
Twój komentarz
questions.php?view=236&view=236

Pytania i Odpowiedzi

Czym jest pestycyd DDT i jakie skutki wywołuje?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 19 Maj 2016 22:54 CET
Odsłon 1,462
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 19 Maj 2016 22:55 CET

DDT to węglowodór, należący do grupy insektycydów. Przeznaczony jest on do niszczenia owadów zagrażających produkcji rolnej. Synteza DDT była przełomem w chemicznej ochronie roślin. Okazało się, że środek ten jest niezwykle pomocny w walce z owadami zagrażającymi uprawom rolniczym. Jego odkrywca – Szwajcar Paul Műller otrzymał w 1948 r. nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.


Do sukcesu DDT przyczyniło się zastosowanie tego środka w walce z komarami przenoszącymi malarię w Afryce oraz z wszawicami i innymi pasożytami ludzkimi. W Polsce DDT zostało użyte w latach 50. jako środek zwalczający stonkę ziemniaczaną, co wpłynęło na stabilizację i zwiększenie plonów, wprowadzenie nowych odmian oraz zapobiegło głodowi i epidemiom po II wojnie światowej.


                Obok sukcesów, zastosowanie DDT w medycynie i rolnictwie, jak twierdzą naukowcy, przyniosło wiele zagrożeń dla ekosystemu gleby, wody i powietrza, a w konsekwencji – ludzkiego zdrowia. Do negatywnych właściwości DDT należy długotrwałe zaleganie w środowisku naturalnym (powietrzu, glebie, wodzie). Posiada też duże zdolności kumulacyjne – gromadzenie się DDT niemal we wszystkich tkankach, narządach i płynach ustrojowych (np. krew, żółć, wątroba, nerki, mózg) człowieka i w organizmach żywych. Wykazuje się również brakiem selektywności w stosunku do gatunków pożytecznych, czego skutkiem jest wysoka śmiertelność wśród ptaków drapieżnych oraz zahamowanie ich rozmnażania.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe Pestycyd DDT
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.